Zverejnili krajiny, ktoré si neželajú rýchle prijatie Ukrajiny do NATO
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Včera sa vo Washingtone začal dvojdňový summit aliancie NATO, ktorý má okrem iného aj slávnostný charakter vzhľadom na to, že sa koná v deň 75. výročia založenia Severoatlantickej aliancie.
Jednou z najdôležitejších tém summitu by mala byť Ukrajina, okrem iného jej status súvisiaci s túžbou Kyjeva stať sa plnohodnotným členom NATO.
To sa však dá v dohľadnej dobe očakávať len veľmi ťažko a to nielen pre silný odpor Moskvy, ale aj preto, že mocné krajiny Západu sú tiež proti.
Kto je najviac proti?
Zaujímavú správu v tejto súvislosti zverejnila nemecká agentúra DPA, ktorá uvádza, že sa teraz stavia proti deklarovaným ambíciám Kyjeva. Ide predovšetkým o USA a Nemecko, ktoré nechcú Ukrajinu prijať do NATO príliš rýchlo.
Berlín a Washington sú “dôrazne proti” pozvaniu Kyjeva do Aliancie bez splnenia nevyhnutných predpokladov, povedal nemeckej agentúre pred otvorením summitu NATO vo Washingtone diplomatický zdroj z Aliancie. “Nakoniec, pozvanie Ukrajiny bude rozhodnutím spojencov,” zdôraznil.
Podľa zdroja boli predstavitelia Ukrajiny “veľmi naštvaní”, keď sa na minuloročnom summite aliancie vo Vilniuse ukázalo, že “dvere sú otvorené, ale nie až tak”. „A myslím si, že rovnaký bude aj scenár summitu vo Washingtone,“ povedal zdroj nemeckej agentúry.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes tiež povedal, že hlavnými odporcami vstupu Ukrajiny do NATO sú USA a Nemecko. Macron zdôraznil „silný odpor“ Washingtonu a Berlína a dodal: „Nakoniec bude pozvanie Ukrajiny do NATO rozhodnutím spojencov.“
Chýba politická vôľa
Je známe, že Biely dom sa domnieva, že NATO zatiaľ nemá politickú vôľu začleniť Ukrajinu do Aliancie. Začlenenie Ukrajiny do NATO si vyžaduje politickú vôľu jej členov, ale teraz tu nie je.
Nedávno Michael Carpenter, asistent prezidenta USA a riaditeľ pre európske záležitosti Rady národnej bezpečnosti USA na mediálnej konferencii uviedol nasledovné:
“Celé velenie NATO je zodpovedné za podporu Ukrajiny vo vojenskom výcviku, koordinácii a logistike prostredníctvom bezpečnostnej pomoci a rozvoja síl, čo bude mostom k členstvu Ukrajiny v Aliancii, keď sa objaví politická vôľa.”
Ide teda ako vždy o politickú vôľu a nič viac. Táto vôľa je však obmedzená aj geopolitickými a geobezpečnostnými skutočnosťami. Samozrejme, možno to ignorovať, ale potom treba prijať politickú a morálnu zodpovednosť za možné dôsledky.