Zelenskyj lobuje v britskej vláde, aby schválila útoky na veľké vzdialenosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa dnes na pozvanie premiéra Keira Starmera obrátil na ministrov novej britskej vlády a zopakoval svoju výzvu západným spojencom, aby povolili raketové útoky na Rusko s dlhým doletom, uvádza agentúra Reuters.

Zelenskij je prvým zahraničným lídrom, ktorý osobne vystúpil pred britským kabinetom od roku 1997, keď  tak urobil bývalý americký prezident Bill Clinton.

V britskej politike voči Ukrajine nie je žiadny bod obratu

Ukrajinský prezident tiež povedal, že Británia by mala presvedčiť svojich partnerov, ktorí zaujali rôzne postoje k tomu, ako môže Ukrajina použiť zbrane, ktoré im boli dodané, aby zrušili obmedzenia na používanie zbraní a streliva.

Momentálne nemáme na túto otázku hlavnú odpoveď a ide o naše dlhodobé kapacity. Prosím, presvedčte ostatných partnerov, aby tieto obmedzenia zrušili,“ povedal Zelenski.

Starmer  Zelenskému povedal, že Británia urýchli dodávku kľúčovej pomoci Ukrajine po tom, čo jeho minister obrany začiatkom tohto mesiaca potvrdil, že pomoc prisľúbená predchádzajúcou konzervatívnou vládou bude poskytnutá do 100 dní. Pred stretnutím Starmer povedal, že “Ukrajina je a vždy bude stredobodom programu tejto vlády, a preto je vhodné, aby prezident Zelenski predniesol historický prejav k môjmu kabinetu.”

Veľká Británia výrazne podporuje Ukrajinu od začiatku konfliktu na Ukrajine a Starmer po presvedčivom víťazstve vo voľbách a zostavení svojej vlády na summite NATO Zelenskému povedal, že hoci došlo k zmene vlády, „neexistuje žiadna zmena polohy“.

Ruská “tieňová flotila”

Povedal tiež, že existuje odhodlanie zabrániť lodiam, ktoré pomáhajú Rusku vyhnúť sa sankciám a oznámil sankcie voči 11 plavidlám prepravujúcim ruskú ropu. Nové opatrenia proti ruskej takzvanej „tieňovej flotile“ zahŕňajú plány na zdieľanie údajov o sieti často starších tankerov používaných na prepravu ruskej ropy s cieľom identifikovať jednotlivé plavidlá a zakročiť proti nim.

Odhalil tiež dohodu o podpore vojenského vývozu, ktorú majú podpísať ministri obrany a ktorá Ukrajine umožní čerpať 3,5 miliardy libier (4,15 miliardy eur) na financovanie exportu na naštartovanie vojenských priemyselných základní oboch krajín a zvýšenie produkcie. Na summite NATO minulý týždeň sa Starmer zaviazal dodržať sľub svojho predchodcu, konzervatívca Rishi Sunaka , poskytnúť Ukrajine 3 miliardy libier ročne vojenskej pomoci do roku 2030-31 a v prípade potreby aj dlhšie.

Možno Vás bude zaujímať