VÝSLEDKY MNÍCHOVSKEJ KONFERENCIE: Čínsky plán pre Ukrajinu a transatlantická súdržnosť Západu
Mníchovská bezpečnostná konferencia, na ktorej sa zišli politici a odborníci z takmer 100 krajín, ukončila svoju prácu v nedeľu. Najneočakávanejšou epizódou v rámci fóra bolo vyhlásenie, že čínske orgány predložia svoj plán na vyriešenie krízy do výročia špeciálnej operácie Ruskej federácie na Ukrajine.
Konferencia posilnila ústup Západu od dialógu s Ruskom o Ukrajine. Samotné odmietnutie organizátorov 59. fóra pozvať ruských predstaviteľov poskytlo možnosť výčitkám, hrozbám zo Západu voči Moskve a hovoriť o Rusku v jeho neprítomnosti. Ruská federácia bola tak zbavená možnosti prezentovať svoje stanovisko, argumenty a názor na to, čo sa deje na Ukrajine.
Prvým rečníkom na konferencii bol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa účastníkom prihovoril prostredníctvom videokonferencie a vyzval ich, aby s Ruskom nerobili kompromisy.
Zvýšený sankčný tlak, zvýšené dodávky zbraní na Ukrajinu, vyhlásenia o nevyhnutnosti víťazstva Kyjeva, záruky pokračujúcej vojenskej pomoci – to všetko naznačuje, že Západ teraz nemá plán na dosiahnutie mieru na Ukrajine, hoci všetci rečníci vždy uvádzali jeho nevyhnutnosť. Francúzsky prezident Emmanuel Macron argumentoval, že ešte nenastal čas na obnovenie dialógu s Ruskou federáciou o situácii na Ukrajine. Západní politici v Mníchove zároveň ani raz nevyzvali na diplomatické urovnanie konfliktu.
Čínska iniciatíva
Na druhý deň konferencie prišiel do rokovacej sály vedúci kancelárie Komisie pre zahraničné veci Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (Ústredný výbor KSČ), člen politbyra Wang Yi. Urobil nečakané vyhlásenie, ktoré nemeckí odborníci považovali za senzačné: čínske orgány predstavia svoj plán na vyriešenie krízy do výročia špeciálnej operácie Ruskej federácie na Ukrajine.
Wang Yi zdôraznil, že aj v tých najťažších situáciách “je potrebné dať šancu na mier”, a naliehavo vyzval, aby v ťažkej medzinárodnej situácii preukázal pokoj. “Platí to najmä pre našich európskych priateľov,” povedal vedúci kancelárie. Člen politbyra Ústredného výboru KSČ dodal, že “niektoré [politické] sily možno nechcú, aby sa uskutočnili mierové rozhovory”, pretože “sledujú svoje vlastné strategické ciele”.
Zástupca Číny sa zároveň dotkol témy Taiwanu a pevne uviedol, že ostrov nikdy nebol nezávislým štátom a nebude nezávislý od ČĽR. Podľa diplomata sa Peking nesnaží zmeniť status quo v Taiwanskom prielive, zatiaľ čo separatistické sily v Tchaj-peji sa snažia nedodržiavať zásadu “jednej Číny” a obhajujú nezávislosť. Wang Yi tiež poznamenal, že Čína je proti dvojitému metru v otázke Taiwanu.
Konanie Washingtonu v situácii s čínskym balónom Wang Yi nazval “zneužitím sily”, podľa jeho názoru je takéto správanie “nemysliteľné a blízke hystérii”. V sobotu sa však stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Anthonym Blinkenom, ktorý predtým odložil návštevu Číny v súvislosti s incidentom.
Obavy USA z dôvodu spolupráce medzi Ruskom a Čínou
Nemecké médiá, ktoré komentovali vyhlásenia Wang Yi, poznamenali, že tón predstaviteľa Číny bol “mimoriadne sebavedomý”. Tvrdosť, s akou útočí na Američanov, pripomína konfrontáciu medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi počas studenej vojny. Tu sa vyhlasuje sebavedomá, odhodlaná Čína. Peking zjavne nechce prenechať rokovanie v Mníchove Američanom samým,” napísal komentátor časopisu Der Spiegel. “NATO: odstrašenie. Dnes proti Rusku, zajtra proti Číne?” – pod týmto titulkom bol uverejnený článok v novinách Handelsblatt.
Vystúpenie Wang Yi možno právom označiť za vrchol konferencie. V Mníchove sa ukázali rozdiely v strategickom myslení Američanov a Európanov. Kým účastníkov z krajín EÚ viac znepokojoval konflikt na Ukrajine, predstavitelia USA v rámci nezhôd s Moskvou venovali veľkú pozornosť ČĽR. Viceprezidentka Kamala Harrisová teda uviedla, že Spojené štáty sú znepokojené zlepšením vzťahov medzi Čínou a Ruskom po začatí špeciálnej vojenskej operácie.
Zdroj: TACC