VÍKENDOVÁ ANALÝZA : Veľké zmeny v Srbsku. Aleksandar Vučić už nie je predsedom vládnucej strany. Srbská armáda v plnej pohotovosti.
V sobotu sa uskutočnilo veľké zhromaždenie organizované vládnucou stranou ” Srpska napredna stranka” (pozn. red. TV OTV – Srbská pokroková strana). Na stretnutí bol potvrdený odchod Aleksandara Vučiča z jej vedenia´. Prezident Vučič čelil v posledných týždňoch výzvam na svoju rezignáciu po dvoch masových streľbách, ktoré začiatkom tohto mesiaca zanechali krajinu v smútku. Po tomto nešťastí, sa desaťtisíce demonštrantov zoskupili v Belehrade na troch samostatných zhromaždeniach a to v priebehu menej ako mesiac kvôli násiliu v spoločnosti a vládnemu riešeniu streľby. Pripomeňme si, že Srbsko zostalo začiatkom mesiaca v smútku po tom, čo 13-ročný študent vzal otcovu zbraň a spustil paľbu na základnej škole Vladislava Ribnikara, pričom zabil osem študentov a ochranku. O dva dni neskôr 20-ročný muž náhodne zaútočil na ľudí automatickou zbraňou v dedine neďaleko Mladenovca južne od Belehradu.
Miloš Vučević sa tak v sobotu oficiálne stal predsedom Srbskej pokrokovej strany a nahradil Aleksandra Vučića.
Hoci táto politická zmena bola oznámená už pred niekoľkými dňami, usporiadané zhromaždenie na podporu Aleksandra Vučića a personálne zmeny získali na význame, pretože zatiaľ čo sa ľudia zhromažďovali v Belehrade na prosrbskom mítingu, takzvaný premiér Prištiny Albin Kurti nariadil vpád špeciálnych jednotiek na sever Kosova a Metohije a obsadenie obecných budov, v ktorých predtým vymenoval svojich starostov.
Prosrbský míting
Desaťtisíce ľudí prišli v piatok do Belehradu na masívne zhromaždenie na podporu prezidenta Aleksandara Vučiča uprostred vznikajúcej krízy v severnom Kosove a bezprecedentného odporu verejnosti po dvoch masových streľbách.
So straníckymi vlajkami a heslami Srbskej pokrokovej strany, ale aj silným dažďom, ktorý dav nešetril, sa pred srbským parlamentom konalo zhromaždenie, ktoré predstavitelia Srbskej pokrokovej strany vyhlásili za najväčšie v histórii krajiny.
Hoci ho časť verejnosti vnímala ako akési protizhromaždenie proti protestom, ktoré sa konali pred pár dňami v Belehrade pod názvom “Srbsko proti násiliu”, toto zhromaždenie malo iný charakter. Dalo by sa konštatovať, že ide len o jedno z mnohých zhromaždení, ktoré vládnuca Srbská pokroková strana už roky organizuje v rôznych mestách, najmä počas Vučičových návštev v rôznych častiach Srbska.
Diplomat Zoran Milivojevič povedal, že zhromaždenie bolo masívne a prosrbské, ale nie z hľadiska srbského štátu, ale z hľadiska zhromaždenia srbského ľudu.
Pre neho je najväčším dojmom to, že sa konala minúta ticha za tieto obete masívnej streľby, ku ktorým došlo pred nedávnom,” poznamenáva Milivojevič.
Tri správy zo stretnutia
Na otázku, aké posolstvá boli na stretnutí vyslané, Milivojevič odpovedal, že posolstvá o jednote, vážnosti v otázke Kosova a Metohije, výzvy na vnútornú stabilitu a dialóg, ktorý nemá inú možnosť, ale aj nesporné potvrdenie jednotnej politiky a nesplnenie politických požiadaviek.
“Je to odkaz, že neexistuje žiadna prechodná vláda,” povedal Milivojevič.
Domnieva sa tiež, že je dôležité, že bol vyslaný odkaz, že nedôjde k žiadnej zmene zásad a vykonávania zahraničnej politiky, konkrétne obrany štátnych národných záujmov – Kosova a Metohije, vojenskej neutrality, politickej nezávislosti a európskej cesty do tej miery, do akej je to realistické a uskutočniteľné.
“Takže tu nie je otázka sankcií proti Rusku alebo uznania nezávislosti Kosova alebo čokoľvek, čo by bolo mimo rámca princípov zahraničnej politiky,” povedal diplomat Zoran Milivojevič.
Srbský prezident Alexandar Vučič predsedal v sobotu mimoriadnemu zasadnutiu Rady národnej bezpečnosti v súvislosti s nedávnou eskaláciou situácie v Kosove.
Na zasadnutí Rady v Belehrade sa zúčastnili predsedníčka vlády Ana Brnabić, minister obrany Miloš Vučevič, minister vnútra Bratislav Gašič a najvyšší predstavitelia armády vrátane náčelníka generálneho štábu srbskej armády Milana Mojsiloviča.
Úrady Kosovskej republiky sa pokúsili prevziať kontrolu nad budovami miestnych správ v severnom Kosove, čo viedlo k eskalácii situácie. Zrážky medzi etnickými Srbmi a kosovskou políciou vypukli v piatok v Leposaviči, keď sa demonštranti údajne snažili zabrániť novozvoleným predstaviteľom vo vstupe do mestskej budovy.
Podľa miestnych médií násilie vypuklo po tom, čo sa dav etnických Srbov zhromaždil na radnici na protest proti novozvolenému starostovi etnických Albáncov, pričom približne 10 ľudí bolo údajne zranených. Voľby v regióne 23. apríla bojkotovalo srbské obyvateľstvo, ktoré požadovalo väčšiu autonómiu. Noví lídri, zvolení s účasťou nižšou ako 3,5 percenta boli všetci z etnických albánskych strán.
Polícia v Prištine tvrdila, že pomáha politikom, aby sa mohli dostať do svojich kancelárií. Srbský prezident Aleksandar Vučič predtým uviedol armádu do plnej pohotovosti a nariadil jednotkám smerovať k hraniciam s Kosovom. Jeho minister obrany Miloš Vučevič tiež potvrdil, že došlo k “naliehavému presunu” vojsk. “Je jasné, že teror proti srbskej komunite v Kosove sa deje,” povedal Vučevič v televíznom vysielaní. V marci EÚ oznámila, že obe strany sa dohodli na implementácii dohody o normalizácii vzťahov, hoci Kosovo aj Srbsko uviedli, že nezhody pokračujú.