V súčasnosti je v piatich nejadrových krajinách NATO rozmiestnených 150-200 AMERICKÝCH jadrových bômb. Prečo vadí Bielorusko?

NATO berie rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku vážne, uviedol v piatok generálny tajomník Jens Stoltenberg a dodal, že: “NATO zatiaľ nevidí potrebu meniť jadrovú konfiguráciu aliancie v súvislosti s ruským rozmiestnením jadrových zbraní v Bielorusku, ale berie rozhodnutie Moskvy vážne.”

“Samozrejme, berieme to vážne, keď Rusko oznámilo, že rozmiestni jadrové zbrane v Bielorusku, videli sme, že prebiehajú nejaké prípravy. Budeme pozorne sledovať, čo robia, zostaneme ostražití a toto je samozrejme súčasť jadrovej správy, jadrová rétorika, ktorú sme už nejaký čas videli,” povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii po stretnutí najvyšších predstaviteľov obrany aliancie.

Stoltenberg predtým v Bruseli označil ruské vyhlásenia o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku za “bezohľadné a nebezpečné.”

V súčasnosti je v piatich nejadrových krajinách NATO: Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku rozmiestnených 150-200 amerických jadrových bômb.

Odborníci, vrátane odborníkov z Federácie amerických vedcov sa k dnešnému dňu domnievajú, že ide o bomby B-61, každá s kapacitou 18 megaton. Sú rozmiestnené na šiestich leteckých základniach: v Nemecku (Buchel, viac ako 20), Taliansku (Aviano a Gedi, 70-110), v Belgicku (Kleine Brogel, 10-20), Holandsku (Volkel, 10-20) a Turecku (Incirlik, 50-90).

Od konca studenej vojny USA ignorovali všetky výzvy na odstránenie taktických jadrových zbraní z Európy.

Možno Vás bude zaujímať