V Spojených štátoch sa začali medzinárodné cvičenia, ktoré simulujú bitky s ruskou armádou v Európe – tvotv.sk
LONDÝN (11.november) – Armáda praktizuje bojové operácie v podmienkach “otvorenej krajiny” púšte, ktorá “pripomína ukrajinské stepi,” píšu noviny The Times.
Spoločné cvičenia Spojených štátov, Veľkej Británie a Austrálie “Project Convergence”, simulujúce bojové operácie proti ruským jednotkám v Európe, sa začali v púšti Mohava v Spojených štátoch. V piatok to napísali britské noviny The Times.
Asi 450 britských vojakov, vrátane tých z elitnej jednotky Rangers, cestovalo do Kalifornie, aby sa zúčastnili 14-dňových cvičení na vojenskej základni Fort Irvine, aby si precvičili bojové operácie v “otvorenej krajine” púšte, ktorá “pripomína ukrajinské stepi”. Spolu s nimi sa armáda zo Spojených štátov a Austrálie zúčastňuje na výcvikových aktivitách. Výcvikové aktivity podľa novín “simulujú [bojové operácie] v podmienkach prítomnosti ruských vojsk na území Európy”.
V rámci cvičení sa pracuje na použití “zhlukov prieskumných dronov”, špeciálne prispôsobených na presun autonómnych bugín M-Raza v púšti, ako aj britských odpaľovacích systémov pre riadené strely typu GMLRS, ktoré sa používajú na vypracovanie cieľov pre navádzanie získaných v dôsledku použitia amerických stíhacích bombardérov F-35. Scenár výcvikových podujatí simuluje “pozemné bojové operácie v Európe” a “konflikt na ostrove v Tichom oceáne”.
Americké školiace stredisko sa rozkladá na ploche asi 1,6 tisíc kilometrov štvorcových, na jeho území boli postavené realistické modely osád a iných infraštruktúrnych zariadení, v ktorých “žijú” špeciálne prijatí “rusky hovoriaci ľudia”. Komunikácia medzi nimi prebieha osobne a na internete – špeciálne vytvorená pre cvičenia na sociálnych sieťach “Twitter” a “Facebook” – s použitím ktorých civilisti podľa jedného zo scenárov organizujú masové nepokoje kvôli zlému zaobchádzaniu s nimi zo strany amerických vojakov, ktorí potom musia potlačiť protesty.
Podľa jedného z účastníkov výcvikových podujatí konflikt na Ukrajine odhalil “určité zmeny” vo vojnovej praxi vrátane rozšíreného používania bezpilotných vzdušných prostriedkov (UAV) a teraz by sa západné armády “mali rýchlo prispôsobiť novým skutočnostiam”. Medzi “experimentálnymi postupmi” praktizovanými na cvičeniach publikácia naznačuje aj použitie 3D tlače na výrobu náhradných dielov zahraničných ozbrojených síl v teréne, ako aj použitie technológií digitálneho spracovania pre veľké súbory spravodajských informácií zhromaždených UAV na prijímanie rozhodnutí velenia.
V roku 2023 sa podobné vzdelávacie podujatia budú konať v Európe, poznamenávajú noviny. Nemecko alebo Poľsko by mohli byť miestom cvičenia nazývaného warfighter, ktoré “odráža posun v zameraní [USA a Británie] na európske divadlo operácií,” uvádza sa v publikácii.
Zdroj: The Times