Unikol Orbánov list o stretnutí s Putinom, čo sa mnohým v EÚ nepáčilo. Tu je to, čo hovorí

Začiatkom júna Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v Európskej rade a Budapešť dala hneď na začiatku všetkým v Európskej únii jasne najavo, že jej zahraničnopolitickou prioritou počas šesťmesačného predsedníctva je dosiahnuť mierové riešenie ukrajinského konfliktu. V praktickom zmysle už v tejto veci podnikla kroky a vyvolala kritiku a dokonca hnev predstaviteľov mnohých členských štátov EÚ, predovšetkým kvôli minulotýždňovým návštevách maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve a Pekingu, hoci predtým navštívil Kyjev.

Mimoriadne zaujímavý bol rozhovor Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je síce izolovaný od Západu, no v žiadnom prípade nie je izolovaný od „zvyšku sveta“, čoho dôkazom bola dvojdňová návšteva indického premiéra Narendra Modi v Moskve, ktorá končí dnes.

Na margo Orbánovej návštevy v Moskve sa vyjadril aj portál POLITICO, ktorý uviedol, že v utorok mal prístup k uniknutému listu maďarského premiéra Viktora Orbána, v ktorom tak dôkladne opísal postoj ruského prezidenta Vladimira Putina, že by mohol dostať aj úlohu hovorcu Kremľa namiesto Dmitrija Peskova.

Čo hovorí Putin?

List adresovaný predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a zdieľaný s ostatnými členmi Európskej rady načrtáva Putinove myšlienky o súčasnom stave na Ukrajine a o tom, aké by podľa Orbána mali byť ďalšie kroky EÚ.

Orbán Michelovi napísal, že podľa Putina „čas nie je na strane Ukrajiny, ale na strane ruských síl“.

List z 5. júla bol rozdelený do deviatich bodov.

Orbán, ktorý počas svojej návštevy v Moskve poprel, že by vyjadril „akýkoľvek názor v mene Európskej rady alebo Európskej únie“, povedal, že „ruská strana odhaduje mesačné straty a straty ukrajinských síl na 40 – 50 000 vojakov.“

Dodal, že Moskva je “pripravená zvážiť akýkoľvek návrh prímeria, ktorý neslúži na skryté premiestňovanie a reorganizáciu ukrajinských síl”.

Orbán v správe o stretnutí hovorí, že povedal Putinovi, že „mnohí tvrdia, že je v záujme Európy čo najskôr sa vrátiť k obdobiu hospodárskeho rastu založeného na trvalom mieri,“ a dodáva: „Šanca na mier sa zmenšuje tým, že diplomatické kanály sú zablokované a že neexistuje priamy dialóg medzi stranami, ktoré majú vedúcu úlohu pri vytváraní podmienok pre mier.“

EÚ a jej lídri do značnej miery prerušili komunikáciu s Moskvou v dôsledku série sankcií, ktoré blok uvalil na Rusko.

Dnešné stretnutie v Bruseli o Orbanových cestách

O Orbánových cestách budú v stredu (10.júl) rokovať veľvyslanci EÚ v Bruseli.

Orbán v bode osem napísal, že verí, že prímerie a mierové rozhovory sú stále možné, ale dodal, že „v najbližších dvoch mesiacoch uvidíme dramatickejšie straty a vojenský vývoj na frontoch ako kedykoľvek predtým“, ak sa vojna nezastaví.

Potom dospel k záveru, že Európa by sa mala postaviť do čela úsilia o obnovenie mieru na Ukrajine vzhľadom na to, že USA sú čoraz viac rozptyľované predvolebnou kampaňou pred prezidentskými voľbami v novembri.

„Politické vedenie Spojených štátov je obmedzené kvôli prebiehajúcej predvolebnej kampani,“ napísal Orbán. „Preto nemôžeme v najbližších mesiacoch očakávať takýto návrh zo strany USA. Mali by sme zvážiť – v duchu európskej strategickej autonómie – spustenie európskej iniciatívy.“

Orbán svoj list ukončil so slovami: “Budem pokračovať v rozhovoroch s cieľom objasniť príležitosti pre mier budúci týždeň.”

Možno Vás bude zaujímať