Ukrajina chce pozmeniť ústavu, aby povolila cudzie vojenské základne na území

Ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov navrhol, aby sa z článku 17 ukrajinskej ústavy vyňalo ustanovenie o nerozmiestňovaní cudzích vojenských základní.

“Doložka o nerozmiestňovaní cudzích vojenských základní sa stala zastaranou. Prirodzene, ak to bude potrebné, vieme nájsť nejakú právnu formuláciu, aby sme základňu nenazývali základňou, ale niečo ako ‘centrum spolupráce a výmeny skúseností’.” Ale načo? Je lepšie odstrániť toto obmedzenie, ktoré stratilo svoju aktuálnosť, aby nezostal priestor pre špekulácie,“ napísal v článku zverejnenom na webe Liga.net .

Vyzval tiež na zmenu ústavy svojej krajiny pridaním ustanovenia, že Ukrajina si „nezávisle zvolí mechanizmy na zaistenie svojej bezpečnosti, a to aj prostredníctvom pristúpenia k medzinárodným zmluvám a organizáciám“ s cieľom jasne špecifikovať „ukotvenú myšlienku európskeho a euroatlantického smerovania“ v odseku 5 ústavnej preambuly,“ napísal.

Ukrajina vyhlásila členstvo v NATO za najvyššiu prioritu svojej zahraničnej politiky v roku 2017 a vo februári 2019 Najvyššia rada (ukrajinský parlament) schválila zodpovedajúce ústavné zmeny.

V dňoch 11. až 12. júla sa v hlavnom meste Litvy Vilniuse konal summit NATO. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na stretnutí uviedol, že členské štáty bloku podnikli tri kroky smerom k Ukrajine, ktorými sú: rozhodnutie nepožadovať, aby Ukrajina implementovala akčný plán členstva v NATO, prijatie viacročného programu vojenskej pomoci Kyjevu a schválenie zriadenia Rady NATO – Ukrajina. V záverečnom vyhlásení, ktoré prečítal Stoltenberg, sa však uvádza, že Ukrajina dostane pozvanie na vstup do NATO, keď spojenci dosiahnu konsenzus a budú splnené všetky podmienky. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj na tlačovej konferencii vyjadril nespokojnosť s rozhodnutím a uviedol, že výsledok summitu nebol pre Kyjev ideálny, keďže nedostal pozvanie do NATO.

Možno Vás bude zaujímať