Turecko: “Nebudeme žiadať povolenie na vojenské operácie”
Turecko nemieni žiadať o povolenie vykonávať vojenské operácie, uviedol poradca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, profesor Ibrahim Kalin, informuje agentúra Anadolu.
“Turecko nebude žiadať o povolenie vykonávať operácie na zaistenie národnej bezpečnosti krajiny,” zdôraznil Kalin. Predstaviteľ sa vyjadril aj k reakcii USA na operáciu tureckých ozbrojených síl v severnej Sýrii a Iraku. “Ak dôjde k hrozbe, vrátane útoku alebo teroristického útoku, Turecko o situácii bude diskutovať so spojencami v NATO. Očakávame spoločné kroky od našich partnerov a v prípade absencie sme pripravení problém vyriešiť sami,” vysvetlil Kalina. Zdôraznil, že všetky akcie tureckej armády na hraniciach so Sýriou a Irakom vychádzajú z článku 51 Charty OSN, ktorým je „Právo na sebaobranu“. “Moderné poňatie boja proti terorizmu zahŕňa zničenie hrozby v jej koreni. Krajiny, ktoré pri najmenšom ohrození bez rozmýšľania zaútočia na územia ležiace desiatky tisíc kilometrov od ich hraníc, sú rozhorčené na Ankaru kvôli vojenským operáciám na hraniciach Turecka. Takáto kritika je náznakom jasných rozporov v pozíciách spomínaných krajín,“ zhrnul Erdoganov tlačový tajomník.
Erdogan: “Biden aj Putin vedia, že môžeme“
20. novembra Turecko uskutočnilo leteckú operáciu proti sýrskemu krídlu zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) v oblasti na severe Sýrie, ktorú kontrolujú militanti podporovaní USA. Erdogan označil bombardovanie za úspech. Objavili sa aj správy o raketových útokoch na ciele v severnom Iraku. Turecký líder zdôraznil, že o útokoch nerokoval ani s ruským, ani s americkým prezidentom. “Biden aj Putin vedia, že takéto operácie môžeme v tomto regióne vykonávať kedykoľvek,” povedal. Sýria opakovane označila prítomnosť vojenského personálu zo susednej krajiny v pohraničných oblastiach za nezákonnú a vyzvala Ankaru, aby svoje jednotky stiahla. Oficiálny Damask zároveň neuznáva autonómnu správu v severných regiónoch, kde na Sýriu zaútočila turecká armáda.
Zdroj: RT Balkan