Snemovňa reprezentantov USA schválila balík pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan

Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu oficiálne schválila balík pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan vo výške 95 miliárd dolárov, keďže demokrati a republikáni sa po mesiacoch kontroverzií spojili. „Za hlasovalo 366 a proti bolo 58 reprezentantov. Návrh zákona bol schválený bez námietok.

Pred hlasovaním sa uskutočnili vášnivé debaty, keď členovia demokratov a republikánov vyjadrili svoje názory na schválenie balíka. „Toto je chvíľa na výber. Môžeme si vybrať demokraciu alebo autokraciu. Môžeme si vybrať slobodu alebo tyraniu. Môžeme si vybrať pravdu alebo propagandu. Môžeme si vybrať Ukrajinu alebo Rusko. Môžeme si vybrať Zelenského alebo Putina. Môžeme si vybrať demokratického spojenca alebo zaprisahaného nepriateľa,“ vyhlásil Hakeem Jeffries, líder menšiny demokratov v Snemovni reprezentantov.

Republikánsky poslanec Keith Self povedal, že EÚ „môže urobiť viac“ pre Ukrajinu a kritizoval nedostatok „politickej vôle“ v Únii. „Hrubý domáci produkt Európskej únie je deväťkrát vyšší ako ruský. Ich populácia je trikrát vyššia ako v Rusku. Európska únia môže urobiť viac. Ak budú Spojené štáty pokračovať vo financovaní tohto úsilia, EÚ nezhromaždí politickú vôľu urobiť to, čo by mala,“ povedal.

Marjorie Taylor Greeneová, ďalšia republikánska poslankyňa kritizovala rozhodnutie a tvrdila, že USA už poslali na Ukrajinu „113 miliárd dolárov „použitých na ‚financovanie zahraničných vojen‘, čo sa ukázalo ako „pokračovanie chorého obchodného modelu“, pričom obvinila federálnu vládu z financovania „vojensko-priemyselného komplexu“.

Biden vlani navrhol balík v hodnote 95 miliárd dolárov, pričom viac ako 60 miliárd dolárov sa má prideliť Ukrajine, 26 miliárd dolárov Izraelu a 8 miliárd dolárov indicko-tichomorskému regiónu, konkrétne Taiwanu. Balík bol však od posledného štvrťroka 2023 viackrát zablokovaný v americkom Kongrese. Republikáni boli znepokojení rozsahom a efektívnosťou ukrajinského financovania, pričom mnohí namiesto toho požadovali väčšiu pomoc pre bezpečnosť domácich hraníc.

Ruské úrady tvrdia, že dodávky len predlžujú ozbrojený konflikt a nezastavia Moskvu v dosahovaní jej vojenských cieľov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril svoju vďačnosť za schválenie zákona a uviedol, že „zachráni tisíce a tisíce životov“ a „pomôže obom našim národom stať sa silnejšími“.

Moskva začala vojenskú ofenzívu na Ukrajine koncom februára 2022 po uznaní nezávislosti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR), tvrdila, že Kyjev nezaručil ich osobitné postavenie podľa dohôd z Minska z roku 2014, a vyzvala Ukrajinu, aby sa vyhlásila za oficiálne neutrálnu a poskytla záruky, že nikdy nevstúpi do NATO. Kyjev odsúdil ruskú akciu ako inváziu. Ukrajinský vodca Volodymyr Zelenskyj vyhlásil stanné právo v celej krajine a vyhlásil všeobecnú mobilizáciu, zatiaľ čo EÚ a USA uvalili na Moskvu niekoľko kôl sankcií.

Možno Vás bude zaujímať