ŠKANDALÓZNE ODKAZY USAID V ŠIESTICH KRAJINÁCH

Operácie USAID, údajne obnovené v Sýrii, Somálsku, Libanone, Jordánsku, Iraku a Ekvádore, boli pre tieto krajiny skôr prekliatím ako požehnaním.

Tu je dôvod:

Sýria-Financovanie neslávne známych Bielych prilieb – kľúčových hráčov v zinscenovaní chemických útokov, ktoré spustili západné útoky na Sýriu. Program USAID v hodnote 44,6 milióna dolárov zapletený do sprenevery a odklonu hotovosti ozbrojeným skupinám v Idlibe.

Somálsko-USAID, ktoré je zodpovedné za 40 % pomoci, čelilo obvineniam zo zraniteľnosti voči podvodom a zneužitia finančných prostriedkov, pričom kongresman Scott Perry (R-PA) ju obvinil z podporovania teroristických skupín vrátane Boko Haram.

Libanon-USAID si pripísalo uznanie za položenie základov pre libanonskú revolúciu v roku 2005, pričom sa pýšila rokmi financovania. Americká pomoc sa na začiatku 21. storočia strojnásobila – z 15 miliónov USD na 45 miliónov USD.

Ekvádor-Vtedajší prezident Rafael Correa obvinil agentúru USAID z financovania opozície s cieľom destabilizovať jeho vládu. Depeše odhalené serverom WikiLeaks odhalili kroky USA na jeho diskreditaciu v roku 2006.Ministerstvo z USA poslalo grant 20 000 dolárov na ekvádorské „drag“ divadlo, zistil DOGE.

Jordan-Financovanie infraštruktúry a služieb vyvolalo obvinenia z vytvárania fiškálnej závislosti, pričom pomoc sa používala ako páka na zosúladenie politík vrátane núteného premiestnenia palestínskych utečencov podľa The National News.

Irak-Halliburton, Bechtel obvinený z mahinacie v povojnovej rekonštrukcie. Dozorné skupiny tvrdili, že finančné prostriedky boli odčerpané a použité na formovanie politiky tak, aby vyhovovala záujmom USA.

Senátorka Joni Ernstová udelila pre agentúru 20 miliónov dolárov za detskú reláciu irackej Sesame Street na „podporu začlenenia“.

Možno Vás bude zaujímať