Sedem európskych vlád sa stalo terčom ruských hackerov
Ruská hackerská skupina Fancy Bear sa zameriava na európske vlády s kybernetickými útokmi, varoval tím Európskej únie pre kybernetickú núdzovú reakciu úradníkov.
Najmenej sedem európskych vlád sa stalo terčom spearphishingových kampaní, ktoré zahŕňajú používanie prispôsobených návnad na špecifické ciele s vysokým profilom na stiahnutie škodlivého softvéru alebo poskytnutie prístupu k digitálnym systémom. „Hodnotíme, že úroveň hrozby, ktorú táto činnosť predstavuje pre [inštitúcie a agentúry EÚ], je vysoká,“ uviedol tím pre kybernetickú núdzovú reakciu pre EÚ (CERT-EU).
Fancy Bear, tiež známa ako APT28, je hackerská skupina, o ktorej Spojené štáty uviedli, že stála za hacknutiu Demokratického národného výboru v roku 2016, ktoré prispeli k víťazstvu Donalda Trumpa vo voľbách. Skupinu tiež orgány EÚ v roku 2020 sankcionovali za hacknutie nemeckého Bundestagu v roku 2015.
Varovanie prichádza v čase rastúcich obáv, že budúcoročné európske voľby budú terčom hackerských skupín z krajín s programom kybernetickej ofenzívy proti Európe, ako sú Rusko a Čína. Voliči v EÚ idú k urnám v júni.
Hovorca Európskej komisie Johannes Bahrke odmietol komentovať nové varovanie, ale uviedol, že inštitúcia „si uvedomuje rastúci počet škodlivých kybernetických aktivít v globálnom meradle“. „Pravidelné zdieľanie informácií je prvoradé, aby si všetci kľúčoví aktéri v EÚ uvedomili možné hrozby a vždy, keď je to možné, získali nové poznatky na posúdenie a zmiernenie kybernetických rizík,“ povedal.
Európsky parlament to odmietol komentovať – spravodajský server POLITICO