“Sankcie EÚ majú za cieľ oslabiť Rusko, ale deje sa pravý opak” – Orbán v Uzbekistane
SAMARKAND (11.november) – Maďarský premiér Viktor Orbán sa dnes zúčastnil v Uzbekistane samitu Organizácie turkických štátov. Členmi Turkickej rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa. V roku 2019 otvorili v Budapešti zastupiteľskú kanceláriu tohto zoskupenia.
Viktor Orbán, maďarský premiér: “Sme jedinou východoeurópskou krajinou, ktorá je tu zastúpená. Ste si vedomí geografických faktorov. Viete, že Ukrajina priamo susedí s našou krajinou na východe, a viete, že dôsledky vojny sú obrovské a postihujú Maďarsko. Z Ukrajiny do našej krajiny prišlo viac ako milión utečencov. Inflácia prudko vzrástla. V Maďarsku zažívame bezprecedentný nárast cien potravín. Sme v Európskej únii a vieme, že sa rozhodla uvaliť na Rusko prísne sankcie. Tieto sankcie zhoršujú situáciu. Tieto sankcie majú oslabiť Rusko a vynútiť mier, ale deje sa opak – vojna prebieha intenzívne a neoslabuje sa ruské hospodárstvo, ale európske hospodárstvo. Európska únia sa môže tešiť na niekoľko rokov hospodárskej krízy. Najväčším problémom je, že pokrok tých, ktorí chcú mier, je oveľa pomalší ako tých, ktorí volajú v prospech vojny. Sme svedkami eskalačnej rétoriky, ktorá zakrýva rétoriku mieru. Vidíme, že medzinárodné inštitúcie sú spolitizované.”
Viktor Orbán, maďarský premiér: “My v Európskej únii sme sa najprv rozhodli dodávať zbrane, najprv len nesmrtiace zbrane, a potom EÚ začala dodávať smrtiace zbrane. Teraz cvičí vojenský personál z Ukrajiny v európskych krajinách a v najbližších dňoch sa rozhodne prevziať na seba hospodárske bremeno podpory ukrajinského hospodárstva. Sme tak stále viac a viac zapletení do tohto konfliktu.”
Viktor Orbán, maďarský premiér: “V súčasnosti je jediným úspechom v mediácii úspech tureckého prezidenta Erdogana. Dohoda o obilnom koridore v Čiernom mori je dôležitým úspechom, pretože potravinová kríza by destabilizovala celé regióny sveta.”
Viktor Orbán, maďarský premiér: “Maďarským cieľom je zabezpečiť, aby sa na Ukrajine čo najskôr uzavrela dohoda o prímerí a aby sa čo najskôr začali mierové rokovania. Len mier môže ukončiť potravinovú a energetickú krízu. Môžeme mať vysoké náklady, ale máme energetickú bezpečnosť. Jedným z predpokladov maďarskej energetickej bezpečnosti je existencia plynovodu vstupujúceho cez Turecko. Toto je jediný plynovod, ktorý funguje na plnú kapacitu v smere východ – západ.”
Zdroj: Ruptly