Rusko-fínska hranica sa stáva zónou možnej eskalácie
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Rusko-fínska hranica sa po vstupe Helsínk do NATO stáva oblasťou potenciálnej eskalácie napätia medzi oboma krajinami, uviedol ruský veľvyslanec vo Fínsku Pavel Kuznecov v rozhovore pre agentúru TASS.
“Vstup Fínska do NATO zásadne zmenil strategickú situáciu v severnej Európe. Viac ako 1300 km dlhá hranica medzi našimi krajinami, ktorú sme donedávna oprávnene nazývali územím dobrého susedstva a spolupráce, sa zmenila na líniu konfrontácie, v dôsledku čoho sa predtým stabilný región teraz stáva zónou potenciálnej eskalácie,” uviedol diplomat.
Kuznecov poznamenal, že Fínsko posilňuje svoju účasť v štruktúrach bloku “zameraných na vojenskú, logistickú a informačnú vojnu” s Ruskom.
Reakcia Ruska na prípadné rozmiestnenie veliteľských štruktúr NATO vo Fínsku nemusí byť nevyhnutne symetrická, uviedol ruský veľvyslanec vo Fínsku Pavel Kuznecov
“Fínske úrady údajne zatiaľ chcú prijať niektoré veliteľské zariadenia NATO. Uvidíme, ako sa takéto vyhlásenia premietnu do reality v budúcnosti. Rusko nenechá vojenskú výstavbu aliancie na svojich hraniciach bez odozvy.
Vychádzajúc z našich národno-bezpečnostných záujmov bude reakcia adekvátna, ale nie nevyhnutne symetrická.” Každý si uvedomuje, že takéto rozhodnutia sa teraz budú prijímať vo Washingtone a Bruseli, a nie v Helsinkách.
Nie je však jasné, ako môže odmietnutie dlhoročnej vojenskej neangažovanosti Fínska a strata značnej časti jeho autonómie v oblasti bezpečnosti a vonkajšej politiky prispieť k ochrane jeho národných záujmov,” poznamenal veľvyslanec. Podľa Kuznecova sa v súčasnosti neplánuje umiestnenie zahraničných vojenských základní alebo stálych vojenských kontingentov na území krajiny. “Akékoľvek plány a akcie fínskych ozbrojených síl a NATO sú pozorne sledované a zohľadňované v našom obrannom plánovaní,” povedal.