Rusko a Čína musia vynaložiť „neustále úsilie“ na ochranu našich „legitímnych práv a záujmov“ – Si Ťin-pching
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že Rusko a Čína sa musia dôsledne snažiť chrániť svoje legitímne práva a záujmy, pričom sa v stredu zúčastnili na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na okraji summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v kazašskom hlavnom meste Astana.
„Musíme navždy dodržiavať náš záväzok k priateľstvu, tvrdo pracovať pre blaho ľudí, zvyšovať jedinečnú hodnotu vzťahov medzi Čínou a Ruskom, pestovať nové hnacie sily pre spoluprácu a neustále sa snažiť chrániť naše legitímne práva a záujmy a základné normy medzinárodných vzťahov,“ povedal čínsky líder. Ruský prezident Putin poznamenal, že rusko-čínske vzťahy prekvitajú a dosiahli historický vrchol.
“Sú založené na princípoch rovnosti, vzájomnej výhodnosti a rešpektu k suverenite toho druhého. Naša spolupráca nie je namierená proti nikomu. Nevytvárame bloky ani spojenectvá. Jednoducho konáme v záujme našich národov,” povedal Putin. Podľa ruského lídra je „rusko-čínska interakcia vo svetových záležitostiach jedným z najdôležitejších stabilizačných faktorov na medzinárodnej scéne“.
24. zasadnutie Rady hláv štátov SCO, ktorému predsedá kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev, sa koná v Astane 3. až 4. júla. Lídri diskutujú o výsledkoch aktivít ŠOS na roky 2023-2024 a skúmajú spoluprácu v politických, bezpečnostných, ekonomických a humanitárnych záležitostiach. Po summite v Kazachstane prejde predsedníctvo organizácie na roky 2024-2025 do Číny.
Organizáciu tvoria India, Čína, Rusko, Pakistan, Irán, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan, ako aj 14 partnerov pre dialóg a 3 pozorovateľské krajiny.