“Rusko a Bielorusko nie sú zdrojom jadrovej hrozby. Spoliehajú sa na strategické odstrašovanie – ako opatrenie protiakcie, ochrany národných záujmov,” uvádza Alexander Volfovič
MINSK, 21.jún/ Jadrová hrozba nepochádza z Bieloruska a Ruska, keďže filozofiou v týchto dvoch krajinách je jadrové odstrašovanie, uviedol v stredu tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Alexander Volfovič.
“Ostro vyvstáva otázka jadrovej hrozby a nepochádza z Bieloruska alebo Ruska. Minulý rok sa USA rozhodli vykonať audit svojich jadrových zbraní v Európe – je tam uložených 150 jadrových bômb, teraz sa modernizujú. Kto koho ohrozuje?”, povedal Volfovič pre tlačovú agentúru BelTA.
Podľa predstaviteľa sa za týchto okolností “Bielorusko a Rusko spoliehajú na strategické odstrašovanie – ako opatrenie protiakcie, ochrany národných záujmov.”
Poukázal tiež na to, že NATO buduje svoj vojenský potenciál vo východnej Európe, pričom poznamenal, že za posledné dva roky sa počet vojenských cvičení v Poľsku a Pobaltí zvýšil viac ako trojnásobne. Podľa Volfoviča sa vojenská infraštruktúra NATO rozvíja alarmujúcim tempom, pričom výdavky na obranu v európskych krajinách vzrástli v roku 2022 o 13% na 480 miliárd dolárov.
Volfovič poznamenal, že bieloruská vojenská doktrína zostáva nezmenená – má stále obranný charakter a rozhodnutie oboch štátov rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území je opatrením strategického odstrašovania.
“Toto všetko má za cieľ schladiť isté horúce hlavy, je to úplne správne rozhodnutie zachovať nezávislosť a suverenitu republiky, chrániť našich ľudí. Jednoducho nám nedávajú inú možnosť, ” zdôraznil.
V marci ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na žiadosť Bieloruska Rusko rozmiestni v republike svoje taktické jadrové zbrane, ako to už dlhé roky robia USA na území svojich spojencov. Putin vo svojom prejave na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade 16.júna povedal, že prvá ruská jadrová munícia bola dodaná do Bieloruska a celá séria dorazí do konca tohto roka.