Roberta Metsola opätovne zvolená za predsedníčku Európskeho parlamentu

Poslanci v utorok opätovne zvolili Robertu Metsolu (EPP, MT) za predsedníčku Európskeho parlamentu do roku 2027 a to 562 hlasmi v prvom kole.

Roberta Metsola vyhrala voľby v prvom kole hlasovania, kde získala nadpolovičnú väčšinu 562 hlasov z celkového počtu 699 odovzdaných hlasov, spomedzi dvoch kandidátok, pričom hlasovanie bolo tajné a prostredníctvom papierových hlasovacích lístkov. Naďalej bude viesť Parlament počas prvého dva a pol roka jeho 10. volebného obdobia.

Výsledky hlasovania

1. Roberta Metsola (EPP, MT) – 562 hlasov

2. Irene Montero (Ľavica, ES) – 61 hlasov

Celkový počet odovzdaných hlasov: 699

Prázdne alebo neplatné hlasy: 76

Potrebná absolútna väčšina: 312

Kto je Roberta Metsola?

Roberta Metsola, narodená na Malte v roku 1979, je europoslankyňou od roku 2013. Za prvú podpredsedníčku bola zvolená v novembri 2020 a po smrti prezidenta Sassoliho 11. januára 2022 sa stala úradujúcou predsedníčkou Parlamentu. 18. januára 2022 bola zvolená za predsedníčku na druhú polovicu 9. volebného obdobia. Je treťou predsedníčkou Európskeho parlamentu po Simone Veil (1979-1982) a Nicole Fontaine (1999-2002).

Prezidentka Metsola po svojom zvolení pred snemovňou povedala: „Spoločne sa musíme postaviť za politiku nádeje, za sen, ktorým je Európa. Chcem, aby ľudia znovu získali pocit viery a nadšenia v náš projekt. Viery v možnosť urobiť náš spoločný priestor bezpečnejším, férovejším, spravodlivejším a rovnocennejším. Presvedčenie, že spolu sme silnejší a lepší. Presvedčenie, že naša Európa je Európou pre všetkých.“

Plná verzia prejavu predsedníčky bude čoskoro k dispozícii na webstránke Parlamentu.

Nová predsedníčka Parlamentu Roberta Metsola vystúpila o 13:00 hod SELČ pred novinármi v tlačovej miestnosti Daphne Caruany Galizie v Štrasburgu.

Pred prvým kolom hlasovania predniesli stručné prezentácie dve kandidátky:

Roberta Metsola (EPP, MT)

Irene Montero (Ľavica, ES)

O predsedovi parlamentu

Predseda má širokú škálu výkonných a zastupiteľských právomocí stanovených v rokovacom poriadku. Okrem toho sa právomoc prezidenta rozširuje na „všetky právomoci, ktoré sú potrebné na to, aby predsedal rokovaniam Parlamentu a zabezpečil ich správny priebeh“.

V článku 14 Zmluvy o Európskej únii sa uvádza, že Parlament volí svojho predsedu spomedzi svojich poslancov. Od prvých volieb do Európskeho parlamentu (všeobecné volebné právo) v roku 1979 je každý prezident vo funkcii na obnoviteľné obdobie dva a pol roka. To znamená, že v každom volebnom období môžu byť dvaja predsedovia. Od vzniku Parlamentu v roku 1952 bolo 31 prezidentov, z ktorých 17 pôsobilo od roku 1979.

Možno Vás bude zaujímať