Republika srbská (entita BaH) prerušila kontakty s veľvyslanectvami Spojených štátov a Veľkej Británie

Vláda entity zdôraznila, že ukončenie spolupráce bude trvať, kým tieto diplomatické misie “nezastavia prax zasahovania do vnútorných záležitostí Bosny a Hercegoviny.”

Vláda Republiky srbskej (RS, entita Bosny a Hercegoviny, BaH) sa rozhodla pozastaviť kontakty s veľvyslanectvami USA a Spojeného kráľovstva. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok zverejnila vláda subjektu.

“Vláda Republiky srbskej vyhlasuje, že Republika srbská je nútená zastaviť spoluprácu s diplomatmi oboch veľvyslanectiev a v tejto súvislosti žiada inštitúcie Republiky srbskej, zástupcov Republiky srbskej v spoločných inštitúciách na úrovni Bosny a Hercegoviny, orgány miestnej samosprávy v Republike srbskej, ako aj iné štátne orgány, aby nespolupracovali s veľvyslanectvami Spojených štátov a Veľkej Británie,” uvádza sa v dokumente.

Vláda zdôraznila, že “ukončenie spolupráce bude trvať, kým veľvyslanectvá USA a Británie neprestanú zasahovať do vnútorných záležitostí Bosny a Hercegoviny”. “Vláda Republiky srbskej je presvedčená, že veľvyslanectvá Spojených štátov a Veľkej Británie sú povinné nezasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín vrátane Bosny a Hercegoviny, kde sú len diplomatickými zástupcami,” uvádza sa vo vyhlásení.

“Vláda Republiky srbskej bude informovať príslušné orgány Spojených štátov a Spojeného kráľovstva o ukončení spolupráce s veľvyslanectvami Spojených štátov a Veľkej Británie z dôvodu ich protidaytonských akcií a porušovania medzinárodného práva, Charty OSN a Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch,” uvádza sa vo vyhlásení.

Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik poznamenal, že takéto rozhodnutie bolo “vynútené americkou a britskou stranou”, ktoré nepodpísali Daytonskú dohodu, ale otvorene podporujú vysokého predstaviteľa vymenovaného nezákonne a bez rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN.

Štruktúra Bosny a Hercegoviny

Podľa ústavy navrhnutej vo Všeobecnej rámcovej mierovej dohode o Bosne (Daytonská dohoda), ktorá bola podpísaná 14. decembra 1995 v Paríži, Bosnu a Hercegovinu tvoria dva subjekty: Moslimsko-chorvátska federácia Bosny a Hercegoviny (asi 51% územia krajiny) a Republika srbská (asi 49% územia), ako aj okres Brčko. V systéme štátnej správy sú proporcionálne zastúpené tri hlavné národy: Bosniaci (Slovania, ktorí konvertovali na islam), Srbi (pravoslávni) a Chorváti (katolíci).

Krajina je v skutočnosti riadená vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva (post bol vytvorený v súlade s Daytonskou dohodou), ktorý je menovaný riadiacim výborom Rady pre nastolenie mieru pre Bosnu a Hercegovinu po schválení kandidatúry Bezpečnostnou radou OSN. Funkcie hlavy štátu vykonáva kolektívny orgán – Prezídium Bosny a Hercegoviny. V máji 2021 sa veľvyslanci krajín riadiaceho výboru rozhodli vymenovať Christiana Schmidta za nového vysokého predstaviteľa v Bosne a Hercegovine bez schvaľovacieho postupu Bezpečnostnej rady OSN.

Rusko, ktoré je členom výboru, bolo proti takémuto rozhodnutiu. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým vyhlásil, že Bosna a Hercegovina je etablovaný štát a pokusy zvonku viesť procesy v tejto krajine sú atavizmom, ktorý musí byť okamžite odstránený. V súčasnosti vedenie RS neuznáva legitimitu Schmidta a má v úmysle stiahnuť svoj súhlas so spoločnou armádou a spoločnou súdnou a prokurátorskou radou Bosny a Hercegoviny.

Americké veľvyslanectvo reagovalo na rozhodnutie Republiky Srbskej prerušiť kontakty

Veľvyslanectvo USA v Sarajeve zhodnotilo, že rozhodnutie prerušiť kontakty medzi inštitúciami Republiky srbskej s oficiálnymi predstaviteľmi Spojených štátov a Spojeného kráľovstva je “ďalším krokom na nebezpečnej ceste, ktorú si zvolil prezident RS Milorad Dodik”, ktorá je, ako sa hovorí, cestou izolácie a autoritárskej vlády.

Veľvyslanectvo na svojom účte na Twitteri uviedlo, že ide o cestu, ktorá “neprináša prospech obyvateľom Republiky srbskej”.

“Spojené štáty majú dlhodobé pracovné vzťahy s inštitúciami Republiky srbskej a budeme pokračovať v poskytovaní pomoci občanom Republiky srbskej tak, ako sme to robili po všetky tie roky. “Neposkytneme pomoc režimu, ktorý používa autoritárske taktiky proti vlastným ľuďom alebo ktorý využíva benevolentnú medzinárodnú pomoc na podporu protiústavných alebo protidaytonských aktivít,” uvádza sa vo vyhlásení.

Zdroj: TACC/ TANJUG 

Možno Vás bude zaujímať