Príprava na mobilizáciu rezonuje Slovenskom. Ministerstvo vnútra vydalo pokyn okresným úradom čo všetko majú robiť. Gen.v.v.Jozef Viktorín reaguje.
BRATISLAVA (8.január) – Mobilizácia, resp. príprava na ňu rezonuje v týchto dňoch Slovenskom. Ministerstvo vnútra vydalo pokyn okresným úradom čo všetko majú robiť. Od prípravy pracovníkov úradov, cez dodanie zoznamov mužov do 55 rokov až po prípravu predstaviteľov a komplexných cvičení pri vyhlásení vojnového stavu a mobilizácie atď.
Gen.v.v. PhDr.Jozef Viktorín (hnutie REPUBLIKA), expert na bezpečnostnú a obrannú politiku, vedúci Odborného tímu pre obranu hnutia na to reagoval:
“To všetko sa dá chápať rôznym spôsobom. Ako preventívne opatrenie, ktoré okresné úrady vykonávajú každoročne. Tu by ma zaujímalo či ozaj každoročne. Alebo príprava na niečo, o čom ľudia nevedia? Nech je to v tejto chvíli akokoľvek, tak znova sa ukazuje amaterizmus vlády. Namiesto komunikácie smerom k verejnosti sa prijímajú administratívno-technické opatrenia, ktoré vytvárajú rôzne názory a hlavne obavy medzi ľuďmi. Áno, vláda si občanov neváži a už vôbec ich nepovažuje za partnerov. A to ešte nehovorím o tom, že čelní predstavitelia priznávajú vťahovanie Slovenska do reálneho vojnového konfliktu. To už nie sú iba zbrane, technika a finančné zdroje. To už je aj o občanoch, ktorí v tejto dobe všetky informácie vnímajú obzvlášť pozorne,” uviedol Viktorín.
Gen.v.v. Viktorín sa verejne pýta premiéra, ministra vnútra a ministra obrany, ako to s tou mobilizáciou vlastne je.
“Budete reagovať alebo zostanete v pozícii mŕtveho chrobáka? Uvedomte si, že všetky opatrenia vykonávate z poverenia a Vaše súčasné právomoci slúžia iba na chodenie do práce a z práce. A už kúriť v rámci šetrenia ani nemusíte. Komunikovať s občanom však určite áno.”
Ako to vlastne funguje?
V Slovenskej republike vyhlasuje mobilizáciu prezidentka na návrh vlády. Môže byť všeobecná alebo čiastočná. Všeobecná mobilizácia sa vzťahuje na celé územie, na všetkých registrovaných občanov, vojakov v zálohe a profesionálnych vojakov. Čiastočná sa môže vzťahovať len na časť územia a nemusí platiť pre všetkých. Narukovať by tak musel každý muž v produktívnom veku s trvalým pobytom na Slovensku. „Muži od 19 do 55 rokov, čo je približne milión Slovákov. Žiadne výnimky z povolania nie sú. No občan, ktorý zabezpečuje činnosť štátu, môže byť dočasne vyradený z mobilizačnej povinnosti, uviedol minister obrany Jaroslav Naď (zo dňa 12.03.2022).
V súčasnosti sa Ministerstvo obrany k tomu nevyjadrilo. O ďalších podrobnostiach a vyjadreniach Vás budeme informovať.