Predseda vlády Ukrajiny uviedol, že dúfa v vstup krajiny do Európskej únie do dvoch rokov.
Ukrajina očakáva, že do Európskej únie vstúpi v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Ukrajinský premiér Denis Shmygal to povedal novinám politico, ktoré túto informáciu zverejnili v pondelok.
“Máme veľmi ambiciózny plán na vstup do Európskej únie v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. A preto dúfame, že tento rok, v roku 2023, už budeme môcť viesť predbežné rokovania,” uviedol.
Podľa publikácie je to téma členstva Ukrajiny v Európskej únii, ktorá bude jednou z hlavných tém samitu EÚ – Ukrajina, ktorý sa bude konať 3. februára. Predseda vlády Ukrajiny vyjadril nádej, že počas samitu bude Kyjev schopný dosiahnuť “významný pokrok” v súvislosti s dohodou o bezvízovom režime pre priemyselný tovar, o pozastavení ciel na jeden rok a o začlenení Ukrajiny do mobilnej roamingovej zóny EÚ.
Noviny poznamenávajú, že plán Kyjeva pripojiť sa ku komunite je problém, pretože “nikto v EÚ ho nepovažuje za realistický”.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ako sa uvádza v publikácii, v roku 2022 uviedol, že kým Ukrajina vstúpi do EÚ, môžu uplynúť “desaťročia”. Vedúci predstavitelia EÚ, ktorí podporili udelenie štatútu kandidátskej krajiny na pristúpenie, súkromne pripúšťajú, že vyhliadky na skutočný vstup krajiny sú veľmi vzdialené, môže to trvať niekoľko rokov. Noviny poznamenávajú, že pobaltské krajiny a Poľsko dôrazne podporujú ambície Kyjeva, ale ostatné štáty, “stará garda”, sú voči tomuto scenáru opatrné. Ukrajina, ktorá je veľkou poľnohospodárskou krajinou, môže podľa nich oslabiť ich právomoci a výhody. Okrem toho je Európska únia presvedčená, že Ukrajina a Poľsko môžu spoločne konfrontovať Nemecko ako politickú silu v EÚ. Úradníci EÚ sa tiež obávajú, že Ukrajina bude obrovskou záťažou pre rozpočet Spoločenstva.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj 28. februára 2022 podpísal žiadosť o pristúpenie krajiny k Európskej únii. Hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ na samite v Bruseli 23. júna schválili udelenie štatútu kandidátov na prijatie do spoločenstva Ukrajine a Moldavsku. Na začatie rokovaní o členstve musia Kyjev a Kišiňov splniť niekoľko podmienok vrátane reforiem. Získanie štatútu kandidáta je len začiatkom pomerne dlhej cesty k vstupu do Európskej únie.
Zdroj: Politico/ TACC