Požiadavky a pokračujúci tlak na Srbsko pred dnešným stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ

Pravidelné stretnutie šéfov diplomacií členských krajín EÚ, určené ako prierez hodnotení v procese postupu kandidátov do únie na základe výročnej správy Európskej komisie ku koncu kalendárneho roka bude tentoraz o ničom, minimálne čo sa týka Srbska.

Nebudú žiadne návrhy na otváranie nových kapitol a klastrov, ani sa nepohne prstom v procese približovania krajiny k EÚ. Dôvody sú jasné a sú dva: Postoj Belehradu vo vzťahu k sankciám voči Moskve v kontexte situácie na Ukrajine a jeho postoj ku kosovskej otázke.

Na dnešnom stretnutí ministrov bude pokračovať tlak na Srbsko, aby uvalilo sankcie na Rusko. Brusel sa nevie zmieriť s tým, že krajina je prakticky jedinou európskou krajinou, ktorá sa nepripojila aspoň symbolicky k embargu, ktorým je Moskva obkľúčená v deviatich kruhoch. Ďalšou dôležitou témou ministerského stretnutia bude situácia ohľadom rusko-ukrajinského konfliktu.

V EÚ oceňujú, že Srbsko podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, no nie sú s tým spokojní. Chcú, aby sa krajina ako kandidát na členstvo pripojila k spoločnej európskej politike. V tomto segmente zatiaľ Srbi nemajú takúto povinnosť, pretože neotvorili predmetnú negociačnú kapitolu, ale Brusel sa domnieva, že nemá povinnosť udržiavať tempo expanzie. 

Prezident Srbska Aleksandar Vučić počas svojej nedávno skončenej návštevy Francúzska oznámil, že tlaky sú veľké, ale Srbsko ešte nie je nútené uvaliť na Moskvu sankcie. 

Ďalším dôležitým segmentom, ktorý brzdí Srbsko na ďalšej ceste do EÚ, je vzťah s Prištinou, aj keď vina je výlučne na orgánoch dočasných inštitúcií, za nerešpektovanie doteraz uzavretých dohôd, nezaloženie Spoločenstva srbských obcí a naliehanie o preregistrácii vozidiel v rozpore s postojom medzinárodných aktérov vrátane USA.

V tomto ohlušujúcom prípade má Priština najmä podporu Nemecka, čo jej prakticky umožňuje zotrvať v politike, ktorá neguje základné postuláty vyjednávacieho procesu. Laici v Bruseli konštatujú, že nedochádza k pokroku v normalizácii vzťahov, ani k žiadnemu približovaniu sa k právne záväznej komplexnej dohode bez „obťažovania sa“ zvažovaním, kto nesie hlavnú vinu. Európska administratíva je presvedčená, že odchod Srbov z dočasných inštitúcií nie je riešením. 

A toto všetko ovplyvňuje situáciu, v ktorej je pokrok Srbska smerom k EÚ prakticky zmrazený.

Zdroj: Novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať