Poslanci chcú, aby bolo Maďarsko zbavené hlasovacích práv v Rade EÚ
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
BRUSEL, 16. júla. /Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu vyzvala, aby bolo Maďarsko zbavené hlasovacích práv v Rade EÚ, ktorej v súčasnosti predsedá, kvôli mierovým iniciatívam premiéra Viktora Orbána, informovalo európske vydanie denníka Politico.
Denník cituje správu adresovanú šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a šéfke Európskeho parlamentu Roberte Metsole, v ktorej sa uvádza, že Orbán “už spôsobil značné škody tým, že využil a zneužil úlohu predsedníctva v Rade.”
“To si vyžaduje reálne kroky, ako napríklad pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v Rade, keďže prax ukázala, že len slovné odsúdenie tejto situácie nemá žiadny účinok,” cituje Politico z listu.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok zrušila návštevu rady EK v Maďarsku a znížila úroveň zastúpenia na neformálnych zasadnutiach Rady EÚ počas maďarského predsedníctva. Toto rozhodnutie je v histórii EÚ bezprecedentné.
Už skôr sa objavili informácie, že šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorý je priamym podriadeným von der Leyenovej, má v úmysle zvolať neplánované augustové zasadnutie ministrov zahraničných vecí v Bruseli v ten istý deň, ako Maďarsko zamýšľalo zvolať neformálne zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Budapešti.
Orbánova cesta do Kyjeva, Moskvy, Pekingu a Washingtonu od 2. do 11. júla sa začala deň po začiatku maďarského predsedníctva v Rade EÚ. Diskusia o potenciálnych mierových iniciatívach bez účasti Európskej komisie a dokonca bez povolenia Bruselu vyvolala vo vedení EÚ pobúrenie.
Konanie Maďarska považujú za podkopávanie európskej jednoty a politiky Európskej komisie na podporu Ukrajiny. Európska komisia a Európska rada sa ešte pred začiatkom Orbánovej návštevy v Rusku poponáhľali s rozširovaním vyhlásení, že Orbán nemá mandát EÚ na rokovania s Ruskom.
Európsky parlament ako prvý uvalil na Maďarsko “sankcie”, keď oznámil, že v rozpore s tradíciou nebude Orbán ako premiér predsedajúcej krajiny EÚ pozvaný na prvé zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu 16. – 19. júla.