Poľsko-ukrajinský pekelný plán, na ktorý Rusi odpovedia celou silou. Konečné rozhodnutie padne na summite NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a poľský premiér Donald Tusk v pondelok 8. júla podpísali dohodu o obrannej spolupráci medzi oboma krajinami, ktorá ako Zelenskij oznámil na tlačovej konferencii vo Varšave, obsahuje ustanovenie o vývoji mechanizmu na zostrelenie ruských rakiet a bezpilotných lietadiel odpálených v ukrajinskom vzdušnom priestore v smere na Poľsko.

Sme vďační najmä za špeciálne dohody a to sa odráža aj v bezpečnostnej zmluve; existuje ustanovenie o vývoji mechanizmu na zostrelenie ruských rakiet a bezpilotných lietadiel v ukrajinskom vzdušnom priestore… Som si istý, že naše tímy budú spolupracovať s armádou na tom, ako rýchlo implementovať tento bod našich dohôd,“ povedal ukrajinský vodca.

Účastníci sa zhodujú na potrebe pokračovať v bilaterálnom dialógu a dialógu s ostatnými partnermi s cieľom preštudovať opodstatnenosť a realizovateľnosť možného zachytenia rakiet a bezpilotných lietadiel odpálených smerom na poľské územie v ukrajinskom vzdušnom priestore pri rešpektovaní potrebných postupov dohodnutých medzi zainteresovanými krajinami a organizáciami “, uvádza sa v dohode.

Oznámilo to aj ministerstvo zahraničia

Ako dnes informovali niektoré ukrajinské médiá, americké ministerstvo zahraničia pripustilo, že o otázke možného zachytenia ruských rakiet letiacich na ukrajinskom nebi v smere do Poľska by sa mohlo diskutovať na dvojdňovom summite aliancie NATO, ktorý sa začína dnes vo Washingtone. Uviedol to hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller.

O deň skôr šéf poľskej vlády Donald Tusk povedal, že Varšava zapojí spojencov z NATO do diskusie o možnom zachytení ruských rakiet a bezpilotných lietadiel nad ukrajinským územím.

V tejto súvislosti dostal hovorca ministerstva zahraničných vecí na mediálnej konferencii otázku, aký je postoj USA k tejto veci. „Nemám informácie o žiadnych zmenách v politike USA alebo NATO, ktoré by mohli byť dnes oznámené, ale je jasné, že kedykoľvek chce člen NATO nastoliť politickú otázku, má možnosť tak urobiť a prediskutovať ju s inými hlavami štátov. Tento týždeň budeme mať summit (NATO) a som si istý, že sa o ňom dá diskutovať, ak bude chcieť (Donald Tusk), poznamenal Miller.

Reakcia Moskvy známa už skôr

Tu je dôležité zdôrazniť, že Moskva už oznámila, vzhľadom na to, že sa o tom „šuškalo“ oveľa skôr, že rázne zareaguje na akékoľvek poľské vojenské kroky tohto druhu proti ruským raketám vypáleným na Ukrajinu.

Niektorí ruskí analytici navyše včera charakterizovali takéto možné kroky ako otvorený vstup Poľska do vojny proti Rusku so všetkými možnými dôsledkami pre Varšavu, ktoré z toho vyplývajú.

Na definitívny záver si počkáme na záver spomínaného summitu NATO, aj keď je takmer nemožné uveriť, že sa na takýchto prípadných poľských vojenských akciách oficiálne zúčastní. Môže skôr povedať, že Varšava je tá, ktorá o tom rozhoduje samostatne a že môže konať ako každá krajina aj mimo rámca NATO. Samozrejme, potom si všetky možné následky nesie sama.

Možno Vás bude zaujímať