Pokiaľ ide o prípad Palestíny, vláda USA bola v posledných rokoch súčasťou problému, nie riešením
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání na pondelkovej tlačovej konferencii v Teheráne tvrdil, že konfliktu medzi Izraelom a Hamasom „by sa dalo odvrátiť, keby sa do neho nezapojili Spojené štáty“.
“Pokiaľ ide o prípad Palestíny, žiaľ, vláda USA bola v posledných rokoch súčasťou problému, nie riešením,” povedal. Tvrdil tiež, že USA mohli uplatniť určitý vplyv na Izrael a odradiť krajinu od vykonania toho, čo nazval „zločiny proti zraniteľnému obyvateľstvu Gazy v priebehu 48 dní“. “Bohužiaľ, USA nepreukázali žiadnu silnú vôľu zabrániť trestným činom sionistického režimu. Dúfame, že medzinárodné spoločenstvo zabráni sionistickému režimu porušiť prímerie,” uzavrel Kanaani.
V stredu 22. novembra sa Izrael a Hamas dohodli na štvordňovom prímerí a dohode o výmene rukojemníkov a väzňov, ktorá vstúpila do platnosti v piatok. Podľa dohody by bolo prepustených 50 rukojemníkov výmenou za 150 Palestínčanov zadržiavaných v izraelských väzniciach, pričom kamióny s pomocou by mohli vstúpiť do Gazy. Hamas spustil bezprecedentný útok na južný Izrael 7. októbra, pričom podľa izraelských predstaviteľov zabil okolo 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a viac ako 200 uniesol. Izrael vyhlásil skupine vojnu a „úplné obliehanie“ Gazy rozsiahlou kampaňou leteckých útokov. Pozemná invázia sa začala na konci tretieho týždňa, pričom izraelskí lídri prisľúbili, že „zničia“ Hamas. Palestínski predstavitelia informovali, že v čase zverejnenia bolo zabitých najmenej 11 300 ľudí vrátane viac ako 8 000 žien a detí a viac ako 25 000 zranených.
Experti Organizácie Spojených národov varovali pred „kolektívnym trestom“ pre ľudí v Gaze predtým, ako predpovedali „humanitárnu krízu“ a potom tvrdili, že „v regióne sa usadzuje peklo“.