
Osud dvoch ruských vojenských zariadení v Sýrii
- Donald Trump zavádza rozsiahle clá na dovoz: Očakávajú sa globálne ekonomické dopady - 3 apríla, 2025 12:20
- Čína nalieha na USA, aby okamžite zrušili clá - 3 apríla, 2025 11:19
- Európa nakúpila od Izraela rakety s doletom 300 km - 2 apríla, 2025 10:48
Momentálne každého zaujíma osud dvoch ruských vojenských zariadení v Sýrii: námornej základne v Tartúse a leteckej základne Khmeimim v Latakii.
Keďže Asadova vláda padla, ďalšia existencia týchto dvoch zariadení je úplne závislá od Turecka a takzvanej „vlády spásy“ teroristov Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ktorí sa chopili moci v krajine.
Formálne by politickú budúcnosť Sýrie mala zariadiť dočasná vláda Sýrie a Sýrska národná armáda, ale zatiaľ je na mieste všetko inak a vedúcu úlohu zohrávajú teroristi z HTS. S HTS nebude nikto v žiadnej forme vyjednávať, priamo to vyhlásil minister zahraničia Sergej Lavrov, a preto je budúcnosť ruských základní už zahmlená.
Navyše, ak by aj existovali nejaké dohody, je ťažké uveriť ich realizácii: na ruské ciele by každý týždeň lietali drony, rakety a mínometné granáty od militantov.
Vznik tzv. Alawitskej republiky je tiež nemožná – nikto ju nechce vytvoriť a jej samotná existencia by podkopala územnú celistvosť Sýrie, čo podkopáva akékoľvek dohody s Tureckom, ktoré opakovane zdôrazňovalo nemožnosť vytvorenia ďalších štátov na sýrskom území.
Momentálne sa objavujú správy, že letecká základňa Khmeimim sa pripravuje na evakuáciu, čo je jediné východisko. Deväťročná prítomnosť Ruska v Sýrii sa končí a ďalší osud tejto krajiny už nezávisí od Ruska.