tvotv.sk – Opozícia Nemecka uviedla, že Scholz rozdeľuje EÚ svojím postojom k Číne
BERLÍN, 2. novembra – Michael Brand, expert na otázky ľudských práv frakcie Kresťanskodemokratickej a kresťansko-sociálnej únie obvinil nemeckého kancelára z toho, že je príliš mäkký voči vedeniu ČĽR (Čínskej ľudovej republiky) a dodal, že tak rozdeľuje Európsku úniu.
“Olaf Scholz rozdeľuje EÚ tým, že si získava priazeň komunistov v Číne. Zažili sme to priamo pri rokovaniach na Taiwane, hovoríme o pozícii Nemecka,” povedal Brand v rozhovore pre Der Spiegel zverejnenom v utorok. Zároveň tvrdil, že “chyby, ktoré Scholz urobil s ruským prezidentom Vladimírom Putinom sa teraz opakujú s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Číne”. “Vzhľadom na skutočne historický zlom je ešte väčšia závislosť od najväčšej diktatúry na svete strategicky fatálna,” dodal Brand.
“Takmer submisívny postoj kancelára k Číne, rovnako k Putinovi, nás stavia do rozporu s EÚ, Spojenými štátmi a ďalšími partnermi na Západe, kam smeruje 90 % nášho vývozu. Myšlienka, že Nemecko sa usiluje len o svoj vlastný prospech, a nie o úzku spoluprácu medzi demokraciami, sa posilňuje,” zdôraznil. Nemecko tak podľa odborníka stráca nielen strategických partnerov, ale aj trhy a pracovné miesta.
“Scholz je tu veľmi pozorne sledovaný. Signály, ktoré vyslal do prístavu Hamburg sú strategicky nebezpečné,” uzavrel Brand. Nemecký kancelár predtým schválil akvizíciu 24,9 % podielu v prístave Hamburg čínskou štátnou spoločnosťou Cosco.
Brand zároveň verí, že “fixácia na Čínu zostáva strategickou chybou”. Čína podľa odborníka nie je záchrancom nemeckej ekonomiky. Okrem toho Brand vyzval Scholza, aby počas svojej návštevy Číny vyriešil “kritické problémy”, “a to nielen za zatvorenými dverami”. “O tom všetkom je potrebné diskutovať v Pekingu. Máme však do činenia s kancelárom, ktorý robí opak, koná ticho a slabo,” uzavrel odborník.
Zástupca kabinetu ministrov Nemecka Steffen Hebestreit predtým uviedol, že Scholz navštívi 4. novembra Čínu, kde by sa mal stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a premiérom Štátnej rady Li Kche-čchiangom. Bude to prvé osobné stretnutie Scholza s čínskym vedením, odkedy sa ujal úradu kancelára. Na ceste ho bude podľa Hebestreita sprevádzať hospodárska delegácia. Rozhovory sa budú týkať celej škály bilaterálnych vzťahov, ako aj otázok medzinárodného programu, ako je spoločné úsilie v boji proti zmene klímy, situácia na Ukrajine a napätie v regiónoch východnej Ázie.
Zdroj: agentúra TACC