Objavil sa veľmi nebezpečný plán Ameriky pre Čínu: Týmito metódami ju chcú priviesť do záhuby
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Bývalá stála predstaviteľka USA pri NATO Kay Bailey Hutchisonová povedala, že najlepším spôsobom, ako odradiť Čínu, je úplná ekonomická izolácia a kolaps jej ekonomiky – píše čínske štátom podporované médium Global Times. Tieto vyhlásenia prichádzajú v širšom kontexte podnecovania mediálneho prachu o pravdepodobnom víťazstve Donalda Trumpa v amerických voľbách na konci roka. Jeho obľúbený a viceprezidentský kandidát JD Vance už oznámil v americkom Senáte legislatívu , ktorá obmedzí čínsky prístup na americké finančné trhy.
K.B. Hutchison vyjadrila nádej v kolaps čínskej ekonomiky a vyzvala svetové mocnosti, aby neinvestovali v Číne:
„Podľa mňa máme ekonomickú silu. Čína má pravdepodobne väčšiu armádu, väčšie námorníctvo, viac zbraní, viac rakiet. Má jadrové zbrane. Už majú vesmír. (…) To všetko majú, ale čo keby mali vnútornú hospodársku krízu?” – spýtala sa Hutchisonová. Jej komentáre jasne odrážajú spôsob myslenia určitých amerických politických elít voči Číne, ktorý je v súlade so strategickým smerom, ktorý USA momentálne sledujú – podľa čínskych médií.
Krátko na to, na svojom profile x oznámil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Jian :
Aký by bol najlepší nástroj na odstrašenie Číny? Bývalá americká veľvyslankyňa pri NATO Kay Hutchison dáva „odpoveď“: „Čo keby sme mali vnútornú hospodársku krízu, pretože žiadna z veľkých svetových ekonomík by tam neinvestovala, nepodnikala ani nevytvárala pracovné miesta? Zrútilo by to ich ekonomiku.” Nápadná je mentalita studenej vojny. No tak, sme v 21. storočí a v globalizovanom svete – napísal hovorca.
Politické konflikty
Pred viac ako rokom americká ministerka financií Janet Yellenová povedala, že Washington sa nesnaží odtrhnúť od Číny, pričom zdôraznila, že „úplné oddelenie“ ekonomík by bolo pre obe krajiny „katastrofické“. O týždeň neskôr poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan uviedol, že USA presadzujú politiku „zníženia rizika“, nie separácie – píše Financial Times.
Čínsko-americké vzťahy sa opäť dostali do centra pozornosti, keď prezident Joe Biden v máji výrazne zvýšil clá na dovoz čínskych elektrických vozidiel a iných produktov čistej energie. Je pravdepodobné, že ekonomické bojisko bude v najbližšom čase kľúčovým aspektom rivality medzi Čínou a USA, najmä v prípade víťazstva D. Trumpa.
“Extrémne politické elity v USA však zabúdajú na jednu kľúčovú vec: veľká krajina ako Čína má vnútornú motiváciu pre ekonomický rozvoj, ktorá je vždy rozhodujúca.” – uvádza čínsky mediálny portál.