OBCHODNÉ VOJNY, SLABÝ RAST, GEOPOLITICKÉ VÝZVY: GLOBÁLNA EKONOMIKA V ROKU 2025
- KONTROVERZNÉ ÚZEMNÉ NÁROKY TRUMPA MAJÚ HLBŠÍ VÝZNAM. OBNOVÍ SA „MONROEOVA DOKTRÍNA“? - 31 decembra, 2024 13:38
- Andrej Danko: „Ustupujem Pellegrinimu. Spojme sa v roku 2025 proti Zelenskému“ - 30 decembra, 2024 15:42
- SNS podporí do funkcie predsedu parlamentu kandidáta zo strany Hlas – SD - 30 decembra, 2024 14:53
Svetová ekonomika bude v roku 2025 čeliť obchodným vojnám, slabému rastu a geopolitickým rizikám, po roku poznačenom menovým uvoľňovaním a klesajúcou infláciou.
Mnohé krajiny, ktoré predtým zaviedli opatrenia na uvoľnenie menovej politiky, v druhej polovici roka rýchlo zvýšili úrokové sadzby, aby bojovali proti inflácii.
Americký FED na svojom decembrovom zasadnutí minulý týždeň znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov, čím sa celkovo znížila o 100 bázických bodov za rok, čím sa jej základná sadzba posunula na rozpätie 4,25 % až 4,5 %.
Európska centrálna banka (ECB) ukončila rok štyrmi zníženiami úrokových sadzieb, pričom posledným z nich bolo zníženie o 25 bázických bodov v decembri, čím sa jej úroková sadzba z vkladov dostala na 3 % a úroková sadzba na refinancovanie a maržové pôžičky na 3,15 % a 3,40 %.
Bank of England (BoE) urobila prvé zníženie sadzieb od marca 2020, pričom sadzby znížila o 25 bázických bodov v auguste a o ďalších 25 bázických bodov minulý týždeň, čím ukončila rok celkovým znížením o 50 bázických bodov, čím sa sadzba dostala na 4,75 %.
Slabý rast v mnohých krajinách, potenciál eskalácie obchodných vojen a pretrvávajúce geopolitické riziká naďalej vyvíjajú tlak na globálnu ekonomiku.
Rast by mohli utlmiť zvýšenie daní a odvetné americké clá
Ekonómovia naznačujú, že dodatočné clá, ktoré sľúbil novozvolený americký prezident Donald Trump pred nástupom do úradu v januári, by mohli výrazne ovplyvniť globálny rast v roku 2025.
Brian Coulton, hlavný ekonóm Fitch Ratings, pre Anadolu povedal, že v budúcom roku sa očakáva spomalenie ekonomického rastu USA a spomaliť sa môže aj export do Číny, hoci je možné mierne oživenie v eurozóne.
„Vidíme, že rast globálneho HDP sa v budúcom roku mierne spomalí na 2,6 % z 2,8 % v roku 2024,“ povedal. Coulton dodal, že zvýšenie ciel celkovo utlmí aktivitu, ale výdavky spotrebiteľov v USA môžu nabrať na obrátkach nad očakávania.
Poznamenal, že Fitch Ratings zvýšila svoju prognózu rastu v USA z 1,6 % na 2,1 % na rok 2025. Hovorí, že efektívna colná sadzba by mohla presiahnuť 5 %, pričom varuje, že odvetné opatrenia zo strany Číny, Európy a ďalších obchodných partnerov by mohli poškodiť rast USA a zároveň zhoršiť globálne inflačné tlaky.
„Zásah proti prisťahovalectvu by tiež mohol zvýšiť inflačné tlaky v USA utlmením rastu ponuky pracovnej sily, čo by mohlo viesť k plytkejšiemu znižovaniu sadzieb Fedu, než očakávame,“ povedal.
Coulton poznamenal, že eurozóna pravdepodobne zažije v roku 2025 malé oživenie spotreby v dôsledku rastu reálnych miezd, hoci toto oživenie môže byť slabšie, ako sa očakávalo. „Náš predpoklad, že USA budú uplatňovať clá plošne, tiež zavážil v našich prognózach rastu eurozóny, najmä pre Nemecko, aj keď to bolo čiastočne kompenzované naším očakávaním, že ECB bude sadzby znižovať ďalej a rýchlejšie,“ povedal.
„Predpokladáme tiež veľké zvýšenie amerických ciel na Čínu, čo bude mať za následok revízie našich prognóz rastu Číny na roky 2025 a 2026 smerom nadol,“ dodal.
Rast dlhu vo vyspelých krajinách, fiškálna konsolidácia EÚ sa javí ako nevyhnutná
Ahmet Ihsan Kaya, hlavný ekonóm Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (NIESR) so sídlom v Spojenom kráľovstve, povedal Anadolu, že inflácia vo vyspelých krajinách by mala zostať pod kontrolou v roku 2025, keďže úrokové sadzby budú naďalej klesať.
Kaya predpovedá, že Federálna rezervná banka zníži svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,25 % až 3,50 %, ECB zníži svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 2,25 % a BoE zníži svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,75 % do konca r. 2025, poznamenávajúc, že Trumpova miera protekcionistických politík nad rámec ciel a prisťahovalectva by mohla podporiť rast prostredníctvom regulácií a zníženie daní.
„Najvýznamnejším rizikom pre medzinárodný obchod a globálny ekonomický rast sa zdá byť Trumpova protekcionistická obchodná politika,“ povedal.
„Trump ohlásil niekoľko ciel a uvidíme, ako sa časom prejavia a ovplyvnia ekonomiku. „Naše štúdie medzitým ukazujú, že globálny rast by mohol byť asi o 1 percentuálny bod nižší, ak by sa Trumpove clá široko zaviedli, a naša prognóza globálneho rastu na budúci rok je 3,2 percenta,“ dodal.
Kaya povedal, že rozvinuté krajiny zažívajú od pandémie koronavírusu rýchlo rastúce deficity verejných financií a zníženie dlhového zaťaženia si vyžaduje veľkú fiškálnu konsolidáciu, najmä v EÚ.
Poznamenal, že nový rámec EÚ povzbudzuje krajiny, aby zvýšili úspory vo verejnom sektore a zvýšili dane, čo viedlo k sociálnemu odporu a nestabilite, ako dôvod uviedol politické nepokoje vo Francúzsku.
Kaya uviedla, že pozornosť sa zameria na štrukturálne problémy čínskej ekonomiky, ktorá sa naďalej spomaľuje, a na výzvy, ktorým čelia rozvojové krajiny v dôsledku obchodnej politiky v roku 2025.
S&P Global Market Intelligence 5. decembra informovalo, že obavy z „ekonomického hnevu, domácej nespokojnosti, nepolapiteľných spojenectiev a obchodných problémov“ budú prevládajúcimi témami v globálnej ekonomike v budúcom roku.