Niektoré členské štáty NATO pochybujú o možnosti poskytnúť Ukrajine 100 miliárd dolárov
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Niektoré krajiny NATO sú skeptické voči plánu generálneho tajomníka aliancie Jensa Stoltenberga na zabezpečenie pomoci pre Ukrajinu vo výške 100 miliárd dolárov počas nasledujúcich piatich rokov, píše denník The New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.
Podľa jedného z nich “niekoľko spojencov spochybnilo, ako by NATO dokázalo získať 100 miliárd dolárov, keď nemá žiadne páky na získanie peňazí medzi členskými štátmi”.Ďalší predstaviteľ NATO uviedol, že Maďarsko “sa postavilo proti snahe dať kontaktnú skupinu pre obranu pod dohľad aliancie”. V súčasnosti je za ňu zodpovedný Pentagón.” Dokument zdôrazňuje, že v tejto chvíli nie je jasné, či Washington tieto zmeny podporí.
Minulý mesiac americký minister obrany Lloyd Austin ocenil súčasný formát ako “veľmi efektívne fórum”. New York Times tiež opakuje, že NATO sa predtým zdráhalo prevziať aktívnejšiu úlohu v konflikte na Ukrajine “vzhľadom na obavy z vyprovokovania širšej a tvrdšej reakcie” zo strany Ruska.
Agentúra Bloomberg predtým s odvolaním sa na zdroje uviedla, že generálny tajomník NATO “navrhuje vytvoriť fond spojeneckých príspevkov v hodnote 100 miliárd dolárov na päť rokov pre Ukrajinu ako súčasť balíka, ktorý majú lídri aliancie podpísať, keď sa v júli zídu vo Washingtone”.
“V rámci balíka by NATO mohlo prevziať aj operačné povinnosti kontaktnej obrannej skupiny pre Ukrajinu pod vedením USA, ktorá koordinuje dodávky zbraní približne 50 krajín na Ukrajinu,” uviedli zdroje.
Podľa agentúry Bloomberg “inštitucionalizácia podpory NATO by mohla signalizovať ich dlhodobý záväzok voči Ukrajine <…> – najmä preto, že členovia pravdepodobne na summite vo Washingtone nepredložia Ukrajine formálnu pozvánku na vstup do aliancie”.