NATO sa pokúša vyvinúť tlak na Rusko a Čínu v snahe o jadrovú dominanciu
Krajiny NATO vyvíjajú tlak na Rusko a Čínu, keď presadzujú dominanciu v oblasti jadrových zbraní, povedal v rozhovore pre agentúru TACC vysoký ruský diplomat.
“Krajiny NATO sa snažia vyvíjať tlak na Rusko a Čínu s cieľom zabezpečiť dominanciu krajín NATO a ich spojencov vo všetkých typoch zbraní, vrátane jadrových zbraní,” uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.
V komentári k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) k 55. výročiu jej podpisu Rjabkov povedal, že Západ ju často využíva na diskrimináciu nejadrových štátov, “ktoré sa snažia uplatniť právo na jadrové energie a atómové technológie na mierové účely, ako to zaručujú jej ustanovenia.”
Vysoký ruský diplomat si tiež všimol objavenie sa zaujatých obvinení proti zmluvných stranám, keď povedal, že “na podujatia NPT a IAEA (Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu) sa roky rokuje o pritiahnutých spisoch špecifických pre jednotlivé krajiny.”
Poukázal na kroky západných krajín proti Sýrii a Iránu. “Celá táto situácia diktovaná takýmto porušovaním práv a nerovnakým prístupom k výhodám mierového využívania jadrovej energie, sprísnila pozície nejadrových krajín,” povedal.
Rusko si udržiava prevahu v taktických jadrových zbraní, aby vyvážilo NATO
Rusko si zachováva prevahu v taktických jadrových zbraniach ako protiopatrenie zamerané na vyváženie nadradenosti NATO v iných aspektoch jeho vojenského potenciálu, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.
V reakcii na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v prejave na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade (SPIEF) minulý mesiac varoval, že Moskva kategoricky odmietne diskutovať so Západom o znížení svojho jadrového arzenálu, Rjabkov dodal: “Naša, ako ruský prezident povedal, “konkurenčná výhoda v tejto oblasti je protiopatrenie zamerané na vyváženie prevahy NATO v iných aspektoch ich celkového vojenského potenciálu.”