Najskôr Západ neplní dohody a potom ” kvíli”… Kto bude najviac zasiahnutý ukončením dohody o obilí?
EÚ, Čína a Turecko budú najviac negatívne ovplyvnené ukončením dohody o obilí, uviedol v pondelok pre agentúru TASS zdroj z tureckého medzinárodného obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami.
“Ak sa dohody o obilí skutočne a úplne zrušia, v celosvetovom meradle budeme svedkami výrazného nárastu cien obilia. Najviac však budú postihnuté štáty EÚ – najmä Nemecko – ako aj Čína a Turecko, keďže tieto štáty dostali väčšinu vyvezeného obilia,“ uviedol zdroj.
Podľa zdroja môžu ceny obilia na svetových trhoch „kolosálne narásť“.
“Bude to veľký problém. Ukončenie prevádzky obilného koridoru sa stane veľkým problémom aj pre Ukrajinu, ktorá potrebuje vyvážať svoje potraviny. Čo sa týka chudobných afrických štátov, tie aj tak cez koridor veľa obilia nedostali.” To znamená, že sa ich situácia zhorší, ale nie tak citeľne a kriticky ako napríklad v EÚ,“ uvádza zdroj.
Čiernomorská dohoda o obilninách sa skončila 17. júla. Rusko, ktoré niekoľkokrát predĺžilo dohodu z júla 2022, poznamenalo, že ruská časť požiadaviek– zrušenie obmedzení na vývoz potravín – nebola splnená. Moskva upozornila, že zatiaľ čo podľa dohody mali smerovať potraviny do najchudobnejších krajín, väčšina ukrajinského obilia smerovala do západných štátov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že Rusko je pripravené vrátiť sa k dohode, ale až keď budú realizované ruské požiadavky.