Mediálny útok na Žilinku kvôli §363. Média by mali rozmýšľať kde pošlú akého novinára. Keď tomu novinár nerozumie, nech ide natáčať príspevky do ZOO – generál v. v. Ivan Ševčík
V piatok (20. januára) zrušil Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka rozhodnutie vyšetrovateľa o vznesení obvinenia voči poslancovi Národnej rady SR Martinovi Borguľovi pre podplácanie i rozhodnutie špeciálneho prokurátora o zamietnutí sťažnosti obvineného voči uzneseniu obvinenia. Dôvodom je podľa šéfa prokuratúry nesplnenie podmienok na vznesenie obvinenia.
“Skutok, ktorý je uvedený v uznesení obvinenia, neobsahuje fakty, ktoré zamedzia zameniteľnosti skutku, opis skutku a trestné stíhanie sa neopieralo o náležité zistenia skutkového stavu v nevyhnutnej miere potrebnej na vznesenie obvinenia,” uviedol Maroš Žilinka na tlačovej besede.
Podľa jeho slov neboli vôbec verifikované okolnosti, ktoré sa týkali dôvodov, pre ktoré došlo k obvineniu. Žilinka tak konštatoval nenaplnenie objektívnej stránky trestného činu podplácania. “A teda skutok, ku ktorému došlo, nie je možné kvalifikovať ako trestný čin podplácania,” dodal.
Reakcia prezidentky Čaputovej
Začiatkom budúceho týždňa plánuje prezidentka podať na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 s Ústavou a medzinárodnými dohovormi.
“Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,” uviedla prezidentka na sociálnej sieti Facebook.
Generál. v.v. I. Ševčík (Národná koalícia) reagoval. Postavil sa na stranu generálneho prokurátora a vyjadril sa aj k novinárom. Podľa Ševčíka, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka postupoval správne.
“Pri svojom vyjadrení jasne a podrobne zdôvodnil svoje rozhodnutie. Toto vyjadrenie musel pochopiť každý, teda aj novinári a poslanci, pokiaľ je ich mentálna výbava na úrovni inteligencie priemernej vzorky obyvateľstva. Presne poukázal na pochybenia OČTK, kde z jeho prejavu bolo evidentné, že si dal záležať na formulácii slov tak, aby to pochopili aj novinári pred ním,” dodal Ševčík.
Útoky novinárov na GP M.Žilinku
Po tlačovej besede Maroša Žilinku nasledovali otázky novinárov, formulované spôsobom, akoby bol obvinený Žilinka a nie Borguľa. Vysvetliť si to nevie ani generál v. v. Ivan Ševčík.
“Neviem prečo , lebo jeho vysvetlenie bolo dostatočné. Skôr som čakal, že budú utekať na NAKA , alebo na UŠP, aby dali otázky OČTK, čo ich viedlo k takému konaniu, na koho pokyn a prečo nerešpektovali zákon. Jednotlivé média by mali asi rozmýšľať kde pošlú akého novinára. Keď nie sú mu jasné argumenty, keď im nerozumie, keď nerozumie právu a logickým súvislostiam, tak nech ho tam ani neposielajú. Ak je dobrý zo zoológie, tak nech ide natáčať príspevky do ZOO o pande červenej, kde môže dať aj nekvalifikovanú, amatérsku otázku,” skonštatoval Ševčík.
I. Ševčík: “Prečo Vás ten paragraf toľko irituje?“
“Nechápem, prečo tento paragraf tak irituje novinárov, poslancov, “špičkových” právnikov z radov poslancov. Samozrejme, že sú mediálne známe kauzy, ktoré sú pod drobnohľadom verejnosti a médií. Ale prečo niekoho do nepríčetna vytáča, keď sa kauza politika zastaví pre PORUŠENIE ZÁKONA?? Spamätajte sa všetci. Veď keď chcem stíhať politika, tak si dám na tom poriadne záležať, premyslím si každý krok, budem viac študovať zákony, judikáty. Polícia musí stíhať občana zákonné a nie preto, že si to prajú politici a novinári,” uviedol Ševčík.
Podľa generála v.v. Ševčíka sa novinári nezaujímajú o to, o čo sa majú. Nezaujíma ich, aké opatrenia vykonáva generálny prokurátor proti svojmu podriadenému, ktorý nezákonnosť toleroval, kryl, prípadne sám bol jej autorom.
” Ústavný súd SR v mediálne známych kauzách konštatoval vo veľa prípadoch porušenie zákona Najvyšším súdom SR. Dokonca je známy aj predseda senátu ako najčastejší porušovateľ, ak nie jediný. Boli ste na NS SR urobiť reportáž a pýtali ste sa predsedu senátu PREČO?, ” pýtal sa na sociálnej sieti generál Ševčík.
Generál. v.v. Ivan Ševčík odkázal novinárom:
“Skúste robiť normálnu nezávislú novinársku prácu. Berte si príklad z Mimi Šramovej. Na tlačovkách počuť, že je pripravená, má prehľad, dáva kvalifikované otázky a nie je konfrontačná. Ak s niekým robí rozhovor, tak mu dá priestor na odpoveď, neskáče mu do reči, keď sa jej tá odpoveď nepáči. Je nezávislá, nemá noty a chce pre občana normálne neskreslené, neupravené, necenzurované informácie. Tak sa robí žurnalistika,” dodal v závere Ševčík.