Maďarsko odkazuje EÚ: Máte tri dni na vyriešenie nášho ropného problému s Ukrajinou

Maďarsko požiadalo Európsku úniu, aby prijala opatrenia po rozhodnutí Ukrajiny prerušiť dodávky väčšiny ruskej ropy do Budapešti. V júni Kyjev uvalil sankcie na moskovskú ropnú spoločnosť Lukoil, čím spoločnosti zabránil zásobovať ropovod Družba, ktorý prechádza cez ukrajinské územie.To rozhnevalo maďarskú vládu, ktorá sa spolieha na Rusko, pokiaľ ide o 70 až 80 percent dovozu ropy.

„Maďarsko – spolu so Slovenskom – teraz žiadajú, aby Európska komisia zasiahla a pomohla nájsť riešenie tejto otázky medzi ním a Ukrajinou. Včera som hovoril s ukrajinským ministrom zahraničných vecí, povedal, že povoľujú akýkoľvek transfer ropy, ale to jednoducho nie je pravda,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto a dodal: „ Komisia má tri dni na to, aby splnila našu požiadavku. Inak prípad predložíme súdu“, informuje maďarská agentúra MTA .

Ropa cez Chorvátsko?

“Ukrajinské opatrenia by mohli vytvoriť vážnu situáciu,” povedala Ilona Gizińska , výskumníčka a expertka na Maďarsko z Centra pre východné štúdie. Dodala, že ak sa nenájde riešenie, Maďari by mohli čeliť prudkým nárastom cien energií a nedostatku elektriny už v priebehu niekoľkých „týždňov“, píše Politico.

Budapešť by teraz mohla vyjednať vyšší dovoz z Rosneftu, povedala Gizińska, alebo zvýšiť dodávky z Chorvátska cez jadranský plynovod. Maďarsko by mohlo uvoľniť aj časť svojich núdzových strategických zásob, v ktorých majú dostatok ropy na 90 dní.

Problém Slovenska a Maďarska

Na tlačovej konferencii 19. júla odsúdil rozhodnutie o zmrazení exportu ako „nepochopiteľné a neprijateľné“, pričom trval na tom, že tento krok by bol len malým strategickým prínosom. „Maďarsko pomohlo Ukrajine veľakrát a mnohými spôsobmi zabezpečiť bezpečnosť dodávok energie,“ posťažoval sa. „Správy, že Ukrajina mení svoje predpisy, ktoré bránia preprave ruského Lukoilu cez Ukrajinu do Maďarska, prišli z čista jasna. „Rozhodnutie Ukrajiny z dlhodobého hľadiska vážne ovplyvní bezpečnosť dodávok Maďarska a Slovenska,“ uzatvára maďarský minister.

Väčšina politikov EÚ však krok Ukrajiny privítala a pochválila vládu prezidenta Volodymyra Zelenského za prijatie jednostranných opatrení na obmedzenie exportu ruskej ropy. „Už viac ako dva roky čakáme, kým EÚ a G7 zavedú skutočné sankcie proti ruskej rope,“ povedala Inna Sovsun z ukrajinskej strany Holos („Hlas“) pre The Kyiv Independent . „Je vlastne absurdné dovoliť im zarábať tieto peniaze prepravou tejto ropy cez ukrajinské územie, ak sa tieto peniaze potom použijú na to, aby nás zabili,“ tvrdí.

Možno Vás bude zaujímať