
Lukašenko vyjadril znepokojenie nad pohybom ukrajinských vojsk pri bieloruských hraniciach
- ŠKANDALÓZNE ODKAZY USAID V ŠIESTICH KRAJINÁCH - 10 apríla, 2025 23:35
- Červená armáda oslobodila mesto Odesa 10. apríla 1944 - 10 apríla, 2025 00:17
- Štátna duma schvaľuje komplexnú dohodu o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom - 8 apríla, 2025 19:34
MINSK, 2. júla / Oponenti Bieloruska a Ruska sa snažia zatiahnuť obe krajiny do konfliktu a vyostriť situáciu do takej miery, že „celý svet sa bude triasť“, povedal bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
„Chcú nás zatiahnuť do nejakého konfliktu, aby nás rozdelili pozdĺž tejto hranice a znemožnili náš odpor a vyhrotili situáciu do takej miery, že celý svet sa bude triasť.
Situácia je veľmi vážna a my absolútne nemôžeme poľaviť v ostražitosti,“ povedal počas stretnutia v Minsku s predsedom ruskej Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom, ktorý pricestoval do Bieloruska na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa zúčastnil na oslavách Dňa nezávislosti a 80. výročia oslobodenia Bieloruska od nacistických okupantov.
1. júna hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva je znepokojená koncentráciou ukrajinských vojsk na bieloruských hraniciach aj preto, že Rusko je spojencom Minska. V odpovedi na otázku o možnej interakcii medzi Putinom a Lukašenkom v tejto veci predstaviteľ Kremľa poznamenal, že obaja lídri „tak môžu urobiť, ak to budú považovať za potrebné“.
Náčelník generálneho štábu Pavel Muraveiko konštatoval aktívny pohyb ukrajinských síl, pravidelné prelety dronov cez hranice a aktivizáciu prieskumu bieloruského územia. Minsk v reakcii na to posilnil ochranu hraníc a presunul tam ďalšie sily a prostriedky.
