„Je zvláštne, že krajina, ktorá sa snaží vstúpiť do Európskej únie, vážne ohrozuje dodávky energií do dvoch členských štátov EÚ“
- Matúš Šutaj Eštok -HLUCHÉ, NEMÉ A SLEPÉ LIBERÁLNE MÉDIÁ - 3 decembra, 2024 12:59
- EÚ plánuje poskytnúť Ukrajine mesačnú pomoc vo výške 1,5 miliardy eur - 1 decembra, 2024 23:11
- Milan Uhrík: „Od Šefčoviča nič neočakavám“ - 30 novembra, 2024 17:49
BUDAPEŠŤ, 19. júla. / Maďarsko považuje kroky Ukrajiny na zákaz dodávok ropy z Ruska za nepriateľské a túto otázku otvorí 22. júla na zasadnutí Rady EÚ na úrovni ministrov zahraničných vecí v Bruseli, povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto novinárom na otázku, aby sa vyjadril k sankciám, ktoré Ukrajina uvalila na ruskú spoločnosť Lukoil, ktorá cez južnú vetvu ropovodu Družba dodáva ropu do Maďarska a na Slovensko.
„V súčasnosti je to pre nás veľmi nepriaznivé. V pondelok túto otázku otvorím na Rade ministrov zahraničných vecí Európskej únie, pretože je zvláštne, že krajina, ktorá sa snaží vstúpiť do Európskej únie, vážne ohrozuje dodávky energií do dvoch členských štátov EÚ,“ dodal Szijjarto.
Poznamenal, že zákaz ukrajinských orgánov na tranzit ruskej ropy od spoločnosti Lukoil cez jej územie je nezákonný aj preto, že dodávky suroviny cez južnú vetvu ropovodu Družba do Maďarska a na Slovensko sú vyňaté zo sankcií EÚ.
„Pokiaľ ide o využívanie tohto ropovodu, Maďarsko a Slovensko dostali výnimku zo sankčných opatrení. Neexistujú teda žiadne európske reštriktívne opatrenia na využívanie ropy z Ruska v Maďarsku a na Slovensku,“ povedal Szijjarto a dodal, že „tranzit cez Ukrajinu doteraz fungoval.“
Ruská ropa sa využíva v dvoch rafinériách maďarskej energetickej spoločnosti Mol v Szazhalombatte a v Bratislave, ktoré sú technologicky prispôsobené na spracovanie práve tohto druhu ropy. Podľa ministra „Maďarsko a Slovensko dostávajú z Ruska približne 2 milióny ton ropy od spoločnosti Lukoil ročne.“
„Rozhodnutie Ukrajiny celkom vážne ohrozuje bezpečnosť dodávok ropy do Maďarska a na Slovensko v dlhodobom horizonte,“ zdôraznil minister zahraničných vecí, ktorý o tom informoval na stretnutí po rokovaní v Budapešti so svojím gruzínskym kolegom Iljom Darchiašvilim.
Podľa neho sa zatiaľ našlo dočasné riešenie tohto problému, ale v strednodobom horizonte to nebude fungovať. Ukrajinské orgány „prejavili určitú vôľu napraviť situáciu, ale tieto snahy sú niekde na polceste a dostali sa do slepej uličky niekde na Ukrajine,“ povedal Szijjarto. Napriek tomu vyjadril nádej, že sa nájde riešenie tohto problému.