Indický premiér ide do Moskvy: Posilnenie spolupráce, ktorá „tlačí“ Washington
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
V Moskve finišujú prípravy na stretnutie lídrov Ruska a Indie, píše ruský Kommersant. India, ktorá sa označuje za lídra globálneho Juhu a Rusko, jedna z hybných síl formujúcich multipolárny svet, sa podľa novín považujú za dôležitých politických partnerov.
Ďalším faktorom, ktorý tlačí Moskvu a Naí Dillí k zblíženiu, je rastúci tlak na Rusko a Indiu zo strany Spojených štátov, píšu ruské médiá.
Kremeľ včera potvrdil, že indický premiér Narendra Modi absolvuje oficiálnu návštevu Ruska 8. a 9. júla. Bloomberg označil Modiho rozhodnutie navštíviť Moskvu bezprostredne po skončení nového zasadnutia parlamentu za dôkaz trvalej dôležitosti ich úzkych väzieb a „diplomatického víťazstva“ ruského prezidenta.
Spolupráca vo viacerých oblastiach
Prioritnými oblasťami rokovaní v Moskve bude podľa americkej agentúry obstaranie materiálno-technického vybavenia na posilnenie spolupráce medzi ozbrojenými silami oboch krajín, spoločný vývoj stíhacích lietadiel piatej generácie a spolupráca v jadrovej energetike. Nedávna správa inštitútu SIPRI však ukazuje, že India ustupuje od nákupu ruských zbraní.
Rusko bolo v období január – apríl druhým najväčším dodávateľom tovaru do Indie (predbieha ho iba Čína s dodávkami v hodnote 32,6 miliardy dolárov). Na druhej strane, indický export tovaru do Ruska vzrástol o 21 % na 1,6 miliardy USD, pričom Rusko medzi príjemcami tovaru z Indie vzrástlo z 33. na 29. miesto.
Prvých päť dovozcov indického tovaru sú Spojené štáty americké, Spojené arabské emiráty, Holandsko, Singapur a Čína. Medzitým rastúci tlak na Módího vládu zo strany americkej administratívy bráni indickému cieľu strategickej autonómie a rozvoju jej vzťahov s Ruskom, ktoré sú oficiálne považované za „osobitné privilegované partnerstvo“, píše Kommersant . Nedávno námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell otvorene odsúdil vzťahy Indie s Ruskom, ktoré podľa neho bránia americko-indickej technologickej spolupráci.