Humanitárne organizácie kritizujú kazetové bomby, ktoré chcú USA zaslať Ukrajine
Niekoľko humanitárnych organizácií kritizovalo Spojené štáty za ich rozhodnutie dodávať Ukrajine kazetovú muníciu.
“Plán USA previesť kazetovú muníciu na Ukrajinu je retrográdnym krokom, ktorý podkopáva značný pokrok dosiahnutý medzinárodným spoločenstvom v jeho snahách chrániť civilistov pred takýmito nebezpečenstvami,” uviedol v piatok neskoro večer výskumník Amnesty International Patrick Wilcken.
“Toto je dlhodobý rozsudok smrti pre civilistov. Sú ľudia, ktorí sa ešte nenarodili, ktorí sa stanú obeťami,” povedal Baptiste Chapuis, spoluzakladateľ organizácie Humanity and Inclusion.
“Ľudia stále čistia americkú kazetovú muníciu v Laose,” takmer 50 rokov po skončení vojny v susednom Vietname, dodal Chapuis.
Iné mimovládne organizácie tvrdili, že zbraň, ktorá bez rozdielu vybuchne v želanej oblasti, je zásadne nebezpečná pre ľudský život.
„Kazetová munícia neodlíši ukrajinského vojaka od ruského,“ povedal Daryl Kimball, riaditeľ Asociácie kontroly zbrojenia so sídlom v USA.
“Účinnosť kazetovej munície je výrazne zveličená a nebezpečenstvo na civilistov je všeobecne známe, ale príliš často prehliadané.”
Čo je kazetová munícia?
Kazetová munícia je zhadzovaná ako bomby z lietadiel alebo vystreľovaná ako rakety z húfnic, delostreleckých zbraní a raketometov. Obsahujú stovky menších submunícií, známych ako „bomby“, ktoré potom bez rozdielu dopadajú na široké oblasti, ktorých veľkosť sa pohybuje od niekoľkých futbalových ihrísk až po niekoľko hektárov pôdy. Kazetové bomby nezabíjajú len vojakov, ale aj civilistov vrátane mnohých detí.
Takáto munícia sa používala od druhej svetovej vojny a vo veľkej miere bola nasadená napríklad vo vojne vo Vietname. Počas tohto konfliktu ich USA zhodili na susedný Laos asi 260 miliónov, čím sa stala krajinou s najvyššou úrovňou kontaminácie kazetovou muníciou na svete.
Podľa Humanity & Inclusion, charitatívnej organizácie so sídlom vo Francúzsku, známej aj ako Handicap International, len asi 40 % menších bômb obsiahnutých v kazetovej bombe po dopade vybuchne. Nevybuchnuté môžu predstavovať smrteľnú hrozbu aj desaťročia po ich nasadení: Munícia zostáva pripravená explodovať a môže kedykoľvek zmrzačiť alebo zabiť človeka. Fungujú podobne katastrofálnym spôsobom ako nášľapné míny, niekedy spôsobujú, že postihnuté oblasti sú neobývateľné. Niektoré oblasti Laosu napríklad zostávajú úplne kontaminované desaťročia po skončení vojny.
Používanie kazetovej munície postihuje najmä civilné obyvateľstvo. Monitorovacia správa z roku 2022 zostavená koalíciou proti kazetovej munícii zistila, že 97 % obetí boli civilisti a 66 % zranených alebo zabitých boli deti.
Zdroj: dw.com