HLAS: Ak Lengvarský hodí zdravotníkov cez palubu, musí odstúpiť
Na postavenie sa za zdravotníkov a proti nezmyselnému rozhodnutiu Igora Matoviča, alebo na okamžité odstúpenie vyzval dnes predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
„Vláda týmto krokom hodila slovenské zdravotníctvo na prahu tretej vlny pandémie koronavírusu cez palubu. Minister Lengvarský len zrazil opätky pred rozkazom Igora Matoviča. Predseda strany HLAS upozornil na rozpočtové opatrenie, ktorým sa ministerstvo financií rozhodlo znížiť platby zdravotným poisťovniam za poistencov štátu v mesiacoch október až december o 65 percent, čím de facto štát za november a december zaplatí za svojich poistencov poisťovniam nula eur,” vyhlásil Pellegrini.
„Keď som pri prerokovávaní štátneho rozpočtu na tento rok navrhoval, aby sa platby za poistencov štátu zvýšili o pol miliardy eur, koalícia tento môj návrh zamietla. A dnes, v čase, keď každá európska krajina doslova bojuje o zdravotníkov, o lekárov, sestry, ale aj iný zdravotnícky personál, prišiel z ministerstva financií na ministerstvo zdravotníctva list podpísaný Igorom Matovičom, v ktorom oznamuje ministrovi zdravotníctva, že v rozpočte schválená ročná platba za poistencov štátu v sume 1 432 968 028 eur sa znižuje o 232 542 157 eur na 1,2 miliardy eur, čiže o 17 percent,“ upozornil podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši. Podľa poslanca po tomto nezmyselnom vládnom rozhodnutí začne zdravotnícky systém opäť tvoriť miliónové dlhy a je to začiatok jeho kolapsu.
To, že vyjadrenia ministra Lengvarského pripomínajú staré známe ,,vodu káže a víno pije“, sa týka aj jeho vyjadrení vo vzťahu k stabilizácii zdravotného personálu, zvyšovaniu platov zdravotníkov a tým aj zabezpečenia potrebnej dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov.
- Ak si teraz, počas tretej vlny ideme dovoliť šetriť zdroje v ťažko skúšanom zdravotníctve, čo potom môžeme očakávať od návrhu rozpočtu na rok 2022?
- Aké zvyšovanie platov sestier a zdravotníkov?
- Aká stabilizácia?
- Ak sú tieto požiadavky podľa vyjadrení niektorých koaličných politikov teraz sebecké, čo budeme robiť potom, ak nás tu naozaj nebude mať kto liečiť?
- Skutočne potrebujeme počkať až to, keď sa tento katastrofický scenár naplní a my budeme nútení chodiť za našimi lekármi do zahraničia?
- Aké nové nemocnice chceme stavať a modernizovať, keď optimalizáciu siete nemocníc odsúvame o rok a táto vláda si nezmyselne podmienila čerpanie financií z Plánu obnovy práve schválením reformy nemocníc?
Áno, pekne sa počúvajú tie obhajoby ministra v debatách k reforme nemocníc, ale len pre človeka, ktorý nevidí dovnútra a ktorý naletí na tie sladké reči v zlepšení starostlivosti v nemocnici, ktorá je špecializovaná. Toto by sme chceli všetci pán minister, ale v takom stave, v ako sa dnes slovenské zdravotníctvo nachádza, je to žiaľ scenár ako zo žánru sci-fi!
“Peniaze, ktoré ideme vziať sú peniaze všetkých pacientov, ktoré sú cez ambulancie a nemocnice smerované na zdravotnú starostlivosť.” dodala podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková.