Harrisovej návšteva Filipín má za cieľ rozdúchať oheň, píše Global Times
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová je na návšteve Filipín a časť jej cesty vyvolala lavínu verejných otázok. Plánuje navštíviť Palawan, ostrovnú provinciu v blízkosti čínskych ostrovov Nansha, ktorú americké médiá nazývajú “frontom územného sporu Filipín s Pekingom o Juhočínske more”, uviedol denník Global Times v úvodníku.
Harrisová je najvyššie postaveným americkým predstaviteľom, ktorý navštívil filipínsky ostrov, kde sa stretne aj s príslušníkmi pobrežnej stráže krajiny.
Cieľ návštevy americkej viceprezidentky sa však zjavne neobmedzuje len na posilnenie bilaterálnych vzťahov medzi Spojenými štátmi a Filipínami. Výlet sa zameriava skôr na “rozdúchavanie ohňa v Juhočínskom mori”. Dokonca aj americké médiá pripustili, že návšteva viceprezidenta Palawanu by bola “veľmi symbolická” a ” Číne by sa tak sprostredkovali americké posolstvá”, uviedli noviny.
Niektorí americkí analytici tvrdia, že tento krok by mohol “obťažovať” Čínu alebo “spôsobiť miernu frustráciu v Pekingu”. Aj keď môžu existovať Američania, ktorí chcú vidieť účinok, ktorý by Harrisovej návšteva Palawanu mohla spôsobiť, vôbec nerozumejú pozícii Číny.
“Ak sa nás naozaj chcete opýtať, čo si myslíme o Harrisovej návšteve Filipín, odpoveď je: Cesta ešte viac posilní dojem, že USA hovoria jednu vec a robia druhú. To by mohlo posilniť odhodlanie Číny vojensky sa posilniť,” uviedol denník Global Times.
“Samozrejme, nemáme nič proti tomu, aby USA spolupracovali s krajinami v regióne. Palawan je územie Filipín a Filipíny majú právo prijať akéhokoľvek zahraničného návštevníka. Chceme zdôrazniť, že žiadne dvojstranné výmeny by nemali byť na úkor záujmov žiadnej tretej krajiny, ako aj regionálneho mieru a stability. Filipínsky prezident Ferdinand Marcos ml. opakovane vyhlásil, že vzťahy jeho krajiny s Čínou by nemali byť definované námornými otázkami.
V tejto súvislosti je Harrisovej návšteva skôr pokusom dať poistku konfliktu v Juhočínskom mori násilne do rúk Filipín. Úprimne povedané, tento krok nie je taký láskavý,” dodali čínske noviny v komentári.
Marcos Jr., ktorý sa v septembri zúčastnil na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku, uviedol, že Filipíny majú v úmysle obnoviť rokovania s Čínou o spoločnom prieskume ložísk ropy a zemného plynu v Juhočínskom mori.
Washington však urobil z Juhočínskeho mora jeden zo svojich strategických bodov pre zápas proti Číne. Kroky USA v regióne nie sú zamerané na umožnenie deeskalácie situácie. Namiesto toho chcú podnietiť eskaláciu a podnietiť krajiny v regióne, aby podnikli provokatívne kroky proti Číne. Do tejto kategórie patrí povaha Harrisovej návštevy Palavanu. Ak sa Washington chce vážne “vyhnúť nedorozumeniam a nepochopeniam a zabrániť im”, ako povedal prezident Biden, potom by sa takéto špinavé hry mali navždy zastaviť.
Po stretnutí prezidentov Spojených štátov a Číny, Joea Bidena a Si Ťin-pchinga sa objavila možnosť stabilizácie týchto dvoch mocností. Keď však Harrisová navštívila Filipíny, objavili sa správy o pokroku vo výmenách medzi Čínou a USA v dôležitých oblastiach, ako sú armáda, hospodárstvo, obchod a klíma.
Obchodná zástupkyňa USA Catherine Tai sa minulý piatok stretla s čínskym ministrom obchodu Wang Ventaom, čo bolo jej prvé stretnutie s vysokým čínskym predstaviteľom od nástupu do funkcie. Americký minister obrany Lloyd Austin opakovane vyjadril nádej na rozhovory na vysokej úrovni s čínskou armádou.
Čína a Spojené štáty pokračujú v dialógoch na vysokej úrovni v rôznych oblastiach. Čo je však potrebné poznamenať je to, že USA by mali podniknúť dôveryhodnejšie kroky. Ak Washington naďalej obmedzuje a potláča Čínu v mene “konkurencie” a zároveň sa snaží využiť riadenie hospodárskej súťaže na vyvíjanie tlaku na Čínu, dialógy sú jednoducho nemožné”.
Pokiaľ ide o zložitosť čínsko-amerických vzťahov, všetky krajiny sveta musia mať na zreteli, že tie “cieľové” krajiny, ktoré si vybrali USA, musia byť triezve, aby nespadli do pasce, uzatvára Global Times.
Zdroj: Global Times/ RT Balkan