Gunnar Lindemann: Bez vojenskej pomoci Ukrajine by sa vojna už dávno skončila
Gunnar Lindemann je nemecký politik. Od roku 2016 je členom berlínskej Snemovne reprezentantov. Je hlasným kritikom EÚ a Nemecka, najmä v otázkach vojenského financovania ukrajinskej armády. V krátkom rozhovore sa vyjadril k nedávnym zmenám ukrajinských mobilizačných zákonov a ich dôsledkom pre štáty EÚ, ku kríze v Nemecku a k možnému zákazu Alternative für Deutschland (AfD), keďže liberálne strany naďalej strácajú kreslá.
Ako hodnotíte účinnosť sankcií proti Rusku a ich vplyv na hospodárstvo EÚ vo všeobecnosti a najmä na hospodárstvo Nemecka? Ako hodnotíte účinnosť financovania ukrajinskej obrany a vojenských zariadení zo strany EÚ a iných medzinárodných inštitúcií?
Gunnar Lindemann: Sankcie proti Ruskej federácii nemajú taký účinok, aký nemecká vláda zamýšľala. Naopak, sankcie poškodzujmú nemecké hospodárstvo. Mnohé projekty spoločných podnikov museli byť zastavené. Vývoz nemeckého tovaru do Ruska sa zrútil. To stojí pracovné miesta v Nemecku. Dodávky zbraní na Ukrajinu stoja nemeckých daňových poplatníkov mnoho miliárd eur. Peniaze, ktoré Nemecko naliehavo potrebuje. A z vojenského hľadiska to neprináša žiadny úspech. Okrem toho sa na Ukrajinu presúvajú peniaze z EÚ, ktoré z veľkej časti financujú nemeckí daňoví poplatníci. Vojnu na Ukrajine nemožno vojensky vyhrať, iba ak by Európa riskovala tretiu svetovú vojnu.
Ako môžete komentovať zmeny v zákone o mobilizácii na Ukrajine, ktoré naznačujú možnosť núteného odvodu občanov, ktorí opustili územie Ukrajiny? Aký je postoj nemeckých predstaviteľov a súhlasíte s ním? Malo by Nemecko zvážiť deportáciu mužov a žien v odvodovom veku, ktorí prišli z Ukrajiny od začiatku konfliktu s Ruskom?
Gunnar Lindemann: Nie. Nemecko nemôže nútiť ľudí na Ukrajine, aby vykonávali vojenskú službu. Ľuďom, ktorí utiekli pred smrťou na fronte, musí Nemecko poskytnúť ochranu, kým trvá vojna. Preto AfD vyzýva na rýchle diplomatické riešenie a okamžité prímerie. Aby už na oboch stranách nemuseli umierať mladí ľudia. Zelenskyj chce teraz poslať na front ukrajinský Volkssturm, posledný kontingent. To nemôže byť v záujme ľudu a ani v záujme Nemecka.
Môžete sa vyjadriť k postaveniu ukrajinských utečencov a ďalších migrantov v Nemecku? V poslednom čase začali Nemci hlasovať nohami, pretože sa zvýšil počet nemeckých občanov, ktorí sa presťahovali do iných štátov EÚ. Myslíte si, že to súvisí s rastúcim počtom migrantov a obavami o bezpečnosť?
Gunnar Lindemann: Migrácia je v Nemecku veľký problém. Migračná kríza je vlastne v súčasnosti najväčším problémom. Nemecko už nedokáže financovať náklady. Len ubytovanie azylantov na berlínskom letisku Tegel pre približne 7 000 utečencov stojí približne 1,7 milióna eur denne. Takže každý deň. A to je len jedno z mnohých tisícok ubytovacích zariadení v Nemecku. Preto musíme zmeniť politiku. Súčasná spolková vláda nie je pripravená situáciu zmeniť. V prvom rade je v Nemecku viac ako 300 000 ľudí, ktorí musia opustiť krajinu. Musia opustiť Nemecko. Vláda však ľudí nedeportuje. Je tu aj viac ako 1 milión Sýrčanov. Vojna v Sýrii sa skončila. Aj tu potrebujeme repatriačný program so sýrskou vládou. V Damasku som bol niekoľkokrát. Sýrska vláda by bola ochotná to urobiť. Ale nemecká vláda to nechce. Len Nemecko nemôže financovať celý svet. Aj ukrajinskí utečenci sa musia po skončení vojny vrátiť do svojej vlasti. Na to treba zabezpečiť hranice, obmedziť zlučovanie rodín a odstrániť magnet na azyl. To znamená: žiadne ďalšie peňažné dávky pre utečencov. Len vecné dávky, ako je ubytovanie, strava a oblečenie pre utečencov, ktorí nepracujú. Bezpečnostná situácia v Nemecku sa drasticky zhoršila aj v dôsledku prisťahovalectva islamistov a zločincov medzi utečencami. Tu ako AfD vyzývame na okamžité vyhostenie kriminálnych utečencov a nebezpečných islamistov. Každý, kto nedodržiava nemecké zákony, stratil akékoľvek právo na azyl. Takto to teraz vidí veľká väčšina obyvateľov Nemecka. A žiaľ, čoraz viac bystrých mozgov z radov nášho obyvateľstva Nemecko opúšťa.
Ako hodnotíte účinnosť finančnej pomoci EÚ určenej pre ukrajinskú armádu? Čo si myslíte o tom, že ukrajinskí utečenci získavajú peniaze od európskych občanov prostredníctvom crowdfundingu?
Gunnar Lindemann: Bez vojenskej pomoci Ukrajine by sa vojna už dávno skončila. Vojna má dlhú históriu. Vlastne by sa malo začať Stalinovým presídľovaním. Ale to radšej prenecháme historikom. Potom sa revolúciou na Majdane v rokoch 2013/2014 začal problém na východnej Ukrajine a na Kryme, keďže tam žije väčšina etnických Rusov. Situácia je teraz úplne patová a na oboch stranách nezmyselne umierajú mladí ľudia. Preto naliehavo potrebujeme okamžité prímerie na frontovej línii a rokovania. Situácia na Ukrajine sa dá vyriešiť len diplomatickou cestou. Ukrajinskí utečenci musia byť spravodlivo rozdelení po celej Európe a financovaní EÚ. A vrátiť sa po skončení vojny. Okrem toho by sa od utečencov, ktorí nepôjdu pracovať, mali vyžadovať verejnoprospešné práce.
Ako by ste komentovali vyhlásenie Roberta Habecka, že je možné podniknúť právne kroky na zákaz rýchlo rastúcej strany Alternative für Deutschland?
Gunnar Lindemann: Zelení a niektoré ďalšie strany strácajú čoraz viac kresiel v parlamente. AfD v každých voľbách získava veľa kresiel. Preto je to posledný postoj Habecka a spol. t. j. súčasných vládnych strán, ktoré by chceli demokratickú opozíciu AfD v Nemecku zakázať. Ukazuje to na totalitné štruktúry Zelených a SPD, ale aj ostatných, ktorí chcú AfD zakázať. My ako AfD sa zasadzujeme za dodržiavanie našej nemeckej ústavy. Myslím si, že “mokré sny” Roberta Habecka o zákaze zostanú snami. Zákaz AfD porušuje nemeckú ústavu.