Francúzski senátori napísali Macronovi: Totálne zlyhanie vojenských a diplomatických snáh v Afrike
Neúspechy Paríža v oblasti vojenskej, politickej a kultúrnej spolupráce s Afrikou viedli nielen k zintenzívneniu protifrancúzskych pocitov na kontinente, ale aj k rastu vplyvu Ruska, Číny a USA, uvádza sa v otvorenom liste 92 francúzskych senátorov prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, uverejnený v novinách „Figaro“.
“Dnes Niger, včera Mali, Stredoafrická republika, Burkina Faso – odmietli Francúzsko, francúzske sily, francúzske spoločnosti. V posledných rokoch členovia francúzskej vlády maskovali svoje zlyhania obviňovaním z nostalgie všetkých, ktorí nesúhlasia s politikou tzv. „Francúzska Afrika”, čo znamenalo neformálne poručníctvo bývalých kolónií. Dnes sa včerajšia francúzska Afrika mení na vojenskú ruskú Afriku, ekonomickú čínsku a diplomatickú americkú Afriku,” uvádza list.
Poukázali na to, že po neúspechu francúzskej operácie „Barkhan“ prichádzajú ďalšie polovojenské formácie a sú pripravené spolupracovať s vodcami na zhromaždení obyvateľstva proti bývalej koloniálnej veľmoci.
Senátori upozornili na postupný úpadok úlohy francúzštiny na kontinente v dôsledku zvyšujúcej sa popularity angličtiny.
„Afrika, spriatelený kontinent, akoby prestala chápať Francúzsko a čoraz viac napáda jej úlohu a prítomnosť,“ dodali a vyzvali francúzskeho prezidenta, aby v tejto veci zaujal jasné stanovisko.
Hlava štátu zatiaľ na list oficiálne neodpovedala, no na slová o vojenskom neúspechu zareagoval minister ozbrojených síl Sebastien Lecornu, ktorý povedal, že operácia “Barkhan” “nebola neúspechom”.
Lecornu zdôraznil, že francúzske jednotky „zachránili tisíce životov a chránia francúzskych občanov konfrontáciou s teroristickými skupinami v tejto časti Afriky“.
Francúzska armáda v Afrike
Francúzsko spustilo operáciu Barkhan v auguste 2014 na boj proti islamistickým skupinám v Mali, Burkine Faso, Mauretánii, Nigeri a Čade. Išlo o pokračovanie operácie „Serval“, ktorá prebiehala v Mali v rokoch 2013 až 2014.
Podľa ministerstva ozbrojených síl sa operácie „Barkhan“ zúčastnilo viac ako 5000 ľudí, pričom francúzske straty počas oboch operácií predstavovali 58 vojakov.
Koncom roka 2021 vláda Mali, kde boli sústredené hlavné sily francúzskeho obmedzeného kontingentu, žiadala, aby ich Paríž čo najskôr stiahol z tejto africkej krajiny. Táto podmienka bola splnená v auguste 2022, keď bola najväčšia časť armády presunutá do susedného Nigeru, kde sa 26. júla 2023 uskutočnil vojenský prevrat, ktorého účastníci tiež požadovali stiahnutie francúzskych jednotiek.
V hlavnom meste Nigeru je totiž veľká francúzska letecká základňa s približne 1500 vojakmi. Na území krajiny sú rozmiestnené aj vojenské jednotky z Nemecka, Talianska a Spojených štátov amerických.