Fake news na Slovensku – rozpoznávanie falošných správ

Fake news na Slovensku – rozpoznávanie falošných správ (alebo takzvaná alternatívna pravda). V tomto článku vám ukážeme, ako si správy overiť, či sú falošné (fake news) alebo je to pravda.


Prvou obeťou vojny je pravda“ – americký senátor Hiram Johnson počas prvej svetovej vojny v roku 1917. V tom čase existovali len noviny a žiadne rádio, nieto ešte televízia.


Vo vojne na Ukrajine zohrávajú hlavnú úlohu falošné správy, niektoré z nich sa využívajú špeciálne na propagandistické účely. Ako teda možno v tejto ére internetu a sociálnych médií rozpoznať falošné správy? Prvým krokom je samozrejme byť veľmi opatrný pri šírení správ – predtým by sme ich mali vždy podrobiť trojstupňovej kontrole.

Fake news na Slovensku

Prvý krok: Skontrolujte zdroje a pôvod správ

Pozrite sa, kto šíri správy! Existuje webová stránka s informáciami o redaktoroch a fyzickou, overiteľnou adresou jej sídla? Zverejňuje správy redaktor alebo redakčný tím, ktorý si môžete skontrolovať? Ak nie, alebo ak novinky dostávate cez Messenger, potom sa často oplatí vyhľadať presné znenie textu pomocou vyhľadávača. To môže odhaliť pôvod samotného textu, ako aj prípadné overenia faktov, ktoré už mohli byť vykonané.

Druhý krok : Overte si fakty a uistite sa, že sú logické a dávajú zmysel

Niektoré fakty si môžete overiť sami: na jednom údajnom videu zobrazujúcom vojnu na Ukrajine sú listy na stromoch zelené – to v zime nemôže byť. Inými slovami, video je zjavne sfalšované. V mnohých prípadoch však jednotlivci nie sú schopní (alebo nechcú) vykonať takéto kontroly.

Tretí krok : Preskúmajte pôvod obrázkov a videí

Falošné správy často zobrazujú obrázky alebo videá prevzaté z úplne iného kontextu; vo vojne na Ukrajine sú niektoré dokonca prevzaté z počítačových hier. Výkonné online nástroje vám môžu pomôcť, ak si chcete sami overiť obrázky alebo videá. Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov od Google (https://www.google.sk/imghp) je často možné zistiť, či daný obrázok už bol nahraný – a v akom kontexte.

Táto kontrola je zložitejšia v prípade videí, aj keď aj tu môžete použiť snímky obrazovky na pokus o spätné vyhľadávanie obrázkov. V tomto kontexte môže byť veľmi nápomocný YouTube Data Viewer od Amnesty International (https://citizenevidence.amnestyusa.org/).

Falošné informácie o vojne na Ukrajine
Zdroj: https://www.dw.com/en/fakes-of-the-war-in-ukraine-fact-checked-by-joscha-weber/av-60959793

TVOTV : Fake news na Slovensku – rozpoznávanie falošných správ

Možno Vás bude zaujímať