Európsky parlament začína svoje desiate volebné obdobie

Európsky parlament bol oficiálne ustanovený v utorok 16.07 v Štrasburgu po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali 6. až 9. júna 2024.

Otvoreniu schôdze predsedala Roberta Metsola, odchádzajúca predsedníčka parlamentu. Druhá podpredsedníčka odchádzajúceho parlamentu Pina Picierno (S&D, IT) oznámila kandidátov na predsedu parlamentu. Tajné hlasovanie (prostredníctvom papierových hlasovacích lístkov) prebehlo ihneď po začatí schôdze. Na priebeh dohliadalo osem poslancov vyžrebovaných žrebom.

Kandidovali: Roberta Metsola (EPP, MT) a Irene Montero (Ľavica, ES). Pred hlasovaním obe vystúpili v pléne.

Na zvolenie potreboval kandidát nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, teda 50 % plus jeden. Ak v prvom kole volieb nebol zvolený žiadny z kandidátov, do druhého kola môžu byť za rovnakých podmienok navrhnutí tí istí kandidáti alebo iní kandidáti. V prípade potreby sa môže uskutočniť aj tretie kolo, opäť s rovnakými pravidlami. Ak v treťom kole volieb nebude zvolený ani jeden z kandidátov, do štvrtého a posledného kola volieb postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov, v ktorom zvíťazí kandidát s najväčším počtom hlasov.

Po zvolení sa nový prezident ujme vedenia a môže predniesť otvárací prejav.

Noví poslanci Európskeho parlamentu

Vo svojom desiatom volebnom období bude mať Európsky parlament 720 kresiel, o 15 viac ako na konci predchádzajúceho volebného obdobia. Novozvolených je 54 % poslancov Európskeho parlamentu (v roku 2019 bol podiel nováčikov 61 %) a podiel žien je 39 % (v roku 2019 to bolo 40 %).

Lena Schilling (Zelení/EFA, AT) z Rakúska je najmladšou europoslankyňou (23 rokov), kým Leoluca Orlando (Zelení, EFA) z Talianska je najstaršou europoslankyňou (77 rokov). Priemerný vek poslancov parlamentu je 50 rokov.

Na začiatku desiateho volebného obdobia sa vytvorilo osem politických zoskupení, o jedno viac ako v predchádzajúcom volebnom období. Nezaradených zostáva 32 poslancov.

Možno Vás bude zaujímať