Európske krajiny začínajú s vývojom riadenej strely s dlhým doletom

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Poľsko sa dohodli na spoločnom vývoji pozemných rakiet. Ministri obrany štyroch krajín podpísali na summite NATO vo Washingtone vyhlásenie o tomto úmysle, čo podľa ich slov predstavuje kľúčový krok k vyriešeniu medzier v arzenáli Európy, ktoré odhalil konflikt na Ukrajine, uvádza portál Breaking Defense.

Podrobnosti ešte nie sú jasné a správy v médiách nie sú úplne konzistentné. Francúzske médiá uvádzajú, že projekt bol „pokrstený“ európskym prístupom k dlhému úderu (ELSA) a že raketa bude mať dosah „vyše 1000 km“. Nemenovaný vojenský zdroj povedal agentúre Reuters o dosahu medzi 1 000 km a 2 000 km a v niektorých médiách sa objavil názov projektu Deep Precision Strike System (DPSS) a že bude mať dosah asi 2 000 km, potenciálne schopný zasiahnuť Moskvu.

O vstup do projektu majú zrejme záujem aj Švédsko, Spojené kráľovstvo a Španielsko. Francúzsky minister obrany Sebastian Lecornu uviedol, že nový francúzsko-nemecko-poľsko-taliansky projekt bude otvorený pre ďalších partnerov.

“Dlho pripravované rozhodnutie”

Európsky nadnárodný výrobca rakiet MBDA minulý mesiac oznámil, že vyvíja novú pozemnú riadenú strelu s kreatívnym názvom Land Cruise Missile, založenú na existujúcom námornom variante. Načasovanie oznámenia nie je náhodné. Ide o veľmi pravdepodobného kandidáta na ohlásený projekt a prípadný tender ELSA.

Táto nová munícia „ponúkne schopnosti, ako je presnosť merania na veľmi dlhé vzdialenosti; vysoká schopnosť prežitia pri prelomení integrovaných systémov protivzdušnej obrany nepriateľa vďaka zmenšenému radarovému prierezu a schopnosti sledovať terén; a vysokú letalitu,“ uvádza sa vo vyhlásení MBDA. Existujúca raketa NCM odpaľovaná z mora má dosah 1 400 km.

Nemecko je obzvlášť odhodlané

Nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil dôležitosť takýchto schopností: „Nemecko musí mať svoju vlastnú odstrašovaciu schopnosť, aby sa mohlo chrániť, a na tento účel sú potrebné presné zbrane. Toto rozhodnutie sa pripravovalo dlho a nie je prekvapením pre tých, ktorí sa zaoberajú bezpečnostnou a mierovou politikou“.

Myšlienka vylepšenia arzenálu Bundeswehru o riadené strely s dlhým doletom nie je úplne nová. Nemecká vláda zahrnula plány na takúto „odstrašujúcu zbraň“ do svojej národnej bezpečnostnej stratégie, hoci tento detail si verejnosť nepovšimla. V súvislosti s jadrovými zbraňami sa používa výraz „odstrašenie“.

V zákulisí sa však viedla značná diskusia o potrebe Nemecka posilniť svoje kapacity v tejto oblasti.

Pri správnom financovaní by mohol byť vývoj dokončený do piatich až siedmich rokov. Americké rakety Tomahawk (dolet 2 400 km) umiestnené v Nemecku budú medzitým slúžiť ako odstrašujúci prostriedok pre Rusko. Tieto rakety majú do Nemecka doraziť do roku 2026. Scholz upozornil, že ich rozmiestnenie je v súlade s rozhodnutiami, ktoré už prijali spojenci v NATO.

Možno Vás bude zaujímať