Europoslanec Miroslav Radačovský: “Ja nie som proti NATO. Ja som proti tomu, aby v tom NATO pôsobili Spojené štáty americké.”
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Pán europoslanec, ešte zopár týždňov a máme tu Eurovoľby. Končí sa mandát súčasným europoslancom, vrátane Vás. Ako vy hodnotíte svoje pôsobenie v Európskom parlamente?
Miroslav Radačovský: Moje pôsobenie v Európskom parlamente a vôbec pôsobenie europoslanca sa dá rozdeliť na také tri časti. Prvá časť je práca vo výboroch, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi vecami, druhá časť sú rokovania plenárnych zasadnutí v Štrasburgu, kde sa hlasuje, a tretia časť je práca, ktorej sa hovorí: “domáce aktivity”, kde raz za týždeň poslanec musí pôsobiť medzi občanmi Slovenskej republiky, presadzovať alebo poukazovať na problémy Európskej únie, na prácu, ktorú tam vykonáva a na riešenie problémov. Pokiaľ by som mal hodnotiť svoju činnosť, ja som pracoval vo výbore pre ochranu spotrebiteľa a vnútorný trh, vo výbore pre umelú inteligenciu a digitalizáciu a v delegácii pre vzťahy Európska únia a Rusko. Trošku nedostatkom, alebo to, čo sa mi nepodarilo, je to dostať sa do politickej skupiny alebo frakcie. Keď som prišiel do Európskeho parlamentu, mal som jasný cieľ a to pracovať vo výbore pre sociálne veci a zamestnanosť ako právnik, pretože táto otázka ma zaujímala a chcel som pôsobiť vo frakcii: Identita a demokracia (ID), ale v tom čase v tejto frakcii bol pán Boris Kollár a pre mňa z neznámych dôvodov nesúhlasil s tým, aby som pracoval v ID. To mi nezdôvodnil, ja som sa s nim aj osobne rozprával. Dôvod bol asi ten, že v čase Eurovolieb nechcel som byť na kandidátke „Sme rodina“, čo som nechcel, lebo mi kládli podmienku, že musím byť členom strany. Ale to je už za nami. Neskôr som sa usiloval dostať do frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, aby moja práca mala zmysel. Hlasovala celá frakcia, hlasovala „za“, aby som tam bol prijatý, vzhľadom na moju prácu a postoje. A pre mňa z neznámych dôvodov pán Jurzyca, slovenský europoslanec bol proti. A je tu taký úzus, že pokiaľ Europoslanec z členského štátu nesúhlasí s tým, aby ďalší europoslanec z toho štátu bol prijatý do frakcie, tak ho neprijmú do frakcie. Takže sa to nepodarilo. Ale bral som to ako fakt, ako skutočnosť. Nikdy som nepredpokladal, že v Európskom parlamente môže prebiehať boj medzi europoslancami z toho istého štátu. Ja chápem rôznosť v politických názoroch, ale vždy som bol toho názoru, že spolupracovať a nájsť konsenzus pre riešenie problémov, ktoré trápia Európu, ktoré trápia Slovensko budú prioritné… A až teraz na poslednú chvíľu, až keď vznikla strana „Slovenský patriot“ , <predsedom ktorej je Miroslav Radačovský, pozn.red.), až na poslednú chvíľu teraz je možnosť pracovať do budúcnosti vo frakcii. Nechcem však predbiehať, lebo to vyžaduje byť opätovne zvolený do Európskeho parlamentu.
A pokiaľ sa týka domácich aktivít, organizoval som rôzne festivaly, rómske festivaly, mal som tu množstvo návštev. Za taký úspech považujem problém: tunel Višňové a nedostavanú diaľnicu D1, kde neboli vyplatené zamestnancom mzdy. A myslím teraz tých jednoduchých ľudí, ľudí práce, stavbárov, murárov, bagristov, pretože firma, ktorá tieto práce uskutočňovala vraj nemala finančné prostriedky a pani prezidentka Slovenskej republiky <Zuzana Čaputová, pozn.red.>,keď sa jej sťažovali títo ľudia, odkázala ich na súd, a tento súd by nedopadol inak než tým, že by sa tie firmy, ktoré dlhujú peniaze, dali do konkurzu. Preto som vypracoval v ich zastúpení podnet na Európsku prokuratúru, bolo to pred rokom v marci a teraz mi došla správa, že už bolo začaté trestné stíhanie na území Slovenskej republiky. V tejto súvislosti chcem povedať jednu vec, ja nie som rád, … pokiaľ ja ako Slovák mám špiniť Slovensko podnetom na Európsku prokuratúru. Ale potom som nad tým tak rozmýšľal a som si pomyslel…“ tak moment, veď ja nešpiním Slovensko, ja špiním tie špiny, ktoré pošpinili našich robotníkov.“ Takže v tomto prípade to považujem za taký svoj úspech a som rád, že sa na koniec tie mzdy vyplatia. No a práca v delegáciách, práca v delegácii pre Vzťahy Európska únia a Rusko,… tam sa trošku tá práca zastavila z dôvodu konfliktu na Ukrajine. Ale aj napriek tomu, keď sa ešte pracovalo, tak som mal možnosť stretnúť sa a vypočuť si aj druhú stranu. Osobne som bol pozvaný na stretnutie, keď tu bola dcéra pána Navaľného a aj pán Volkov, ich právny zástupca. Dovolím si tvrdiť, že som bol ako jediný slovenský poslanec pozvaný na obed v Európskom parlamente, veľa sme o tom rozprávali o týchto záležitostiach…. ja nechcem pridržiavať ani jednej ani druhej strane. Ale k jednému záveru som dospel. Je to taký omyl zo strany západu, pokiaľ glorifikujú Navaľného, ktorý bol hrdý Rus. Navaľný mal problém s Putinom. Ale nemal problém s Ruskom. Niektoré výroky pána Navaľného, napríklad, „keby ja som bol prezidentom, tak tie základne v Poľsku, v Lotyšsku by boli zrovnané so zemou“ alebo hovoril, že Krym sa nikdy v živote nevráti Ukrajincom, pretože je ruský. A tak ďalej, a tak ďalej, …ktoré ja nechcem hodnotiť, alebo sa stotožňovať. Ale vtedy bol neprijateľný pre Európsku úniu. Ale akonáhle došlo k jeho nešťastnej smrti, tak zrazu je národný hrdina. Je to taká dvojtvárnosť. Ale to vravím len takto na margo veci.
Vy budete opätovne kandidovať za europoslanca. Aké budú Vaše stratégie? S akým programom idete do tých Eurovolieb? My sme pred chvíľočkou, ešte pred samotným natáčaním spolu rozprávali o tých programových bodoch,… čomu sa chcete venovať, ak by ste boli zvolený do Europarlamentu ako europoslanec?
Miroslav Radačovský: Ísť do Európskeho parlamentu to nie je show a treba to brať vážne. Pri zostavovaní kandidátky možných poslancov do EP sme výlučne vychádzali z odbornosti. Nebudem tu teraz prezentovať celý program strany „Slovenský Patriot“ do Eurovolieb. Ale pokiaľ bude možnosť, alebo pokiaľ niektoré médiá, alebo aj občania si to povšimnú, tak zistia, že každý nami navrhovaný europoslanec, možný europoslanec, má konkrétne stanovené, v ktorom výbore Európskeho parlamentu je spôsobilý a schopný pracovať. My nemáme na našej kandidátke Youtuberov, nemáme na našej kandidátke, takzvané populárne osobnosti, sú to výlučne odborníci, ktorí sú spôsobilí odborne, spôsobilí jazykovo a hneď aj zajtra môžu nastúpiť do ktoréhokoľvek výboru EP. A čo je teda podstatné, žiaden z našich kandidátov sa nepotreboval a nepotrebuje živiť politikou. Všetci majú svoje občianske povolanie, odborné zamestnanie. A to je to prečo som sa rozhodol, aby títo ľudia kandidovali do EP, predovšetkým oni a keďže ja mám akúsi popularitu, a oni tú popularitu nemajú, pretože musia na tom ešte pracovať, tak som na čele tejto kandidátky, aby som pomohol takýmto osobám dostať sa do EP. A tiež chcem, aby bol nejaký následník. Už 42 rok slúžim štátu. Celý život som slúžil štátu, Slovenskej republike. Ako vojak v základnej službe, ako sudca, ako europoslanec. A to máme takú dedičnú službu, moja manželka 30 rokov slúžila v Policajnom ozbrojenom zbore, môj otec v službách štátu, môj brat v službách štátu. Je to celoživotný údel – slúžiť štátu a myslím si, že prišiel čas, aby nastúpil niekto po mne. Aby sme slúžili štátu, slúžili Slovenskej republike a službe Slovanstvu. Na druhom mieste kandiduje do Európskeho parlamentu aj môj syn Michal Radačovský, ktorý má skúsenosti s prácou v EP, ktorý má skúsenosti zo štúdia v zahraničí, zdieľa tie isté názory, ktoré zdieľame my všetci.
Vy máte tie skúsenosti, ste europoslanec, máte tie informácie priamo z prvej ruky. Ako hodnotíte Európsku úniu? Ide podľa Vás tým správnym smerom? Alebo sa už odchýlila od toho základného smerovania, pre ktorý bola založená?
Miroslav Radačovský: V svojom základe ide tým správnym smerom, ale snažia sa….tí predstavitelia tej Európskej únie dostať ju do celkovo inej polohy a do celkovo iného smeru. Všetci vieme, čo bol začiatok a príčina vzniku Európskej únie. Bola to hospodárska spolupráca, predovšetkým voľný obchod, voľný pohyb tovaru a služieb a veľmi málo sme hovorili o ideológií. To znamená o ideológií, ktorú zdieľame a teraz nech sa nikto neurazí, ja nemám krvavé oči, na rozdiel od iných ľudí voči Spojeným štátom americkým. Ja nemám krvavé oči voči Bruselu. Ja sa to snažím len hodnotiť objektívne. Sú tu dve veľké globálne mocnosti. Na jednej strane je Rusko, Čína. Na druhej strane sú Spojené štáty americké. My sme sa… Európska únia a to vedenie európskej únie pripojili k jednej z týchto globálnych mocností a snažia sa prinútiť aj určité štáty rôznymi opatreniami, aby to rešpektovali. Je potrebné vychádzať z jednotlivého faktu, že existujú národné štáty. Prečítame si zmluvu o fungovaní Európskej únie, prečítame si Lisabonskú zmluvu, prečítame si rokovací poriadok, tam sa expressis verbis (výslovne, explicitne- pozn.red.) hovorí o spoločenstve suverénnych národných štátov, kde ich vnútorná politika je jasne vymedzená. Nechápem, prečo sa niekto snaží zošnurovať tieto štáty. My chápeme normy v oblasti ekonómie, ktoré tiež nie sú teda dobré v oblasti obchodu, ale nemôžeme federalizovať tento štát a vytvoriť federáciu. My sa nemôžeme snažiť o zrušenie práva VETA. Tieto moje názory niekto povie, že sú protieurópske ale práve naopak, sú proeurópske…, protieurópske sú opačné názory, pretože tieto opačné názory môžu viesť k likvidácii Európskej únie ako spoločenstva suverénnych národných štátov. Za tým si stojím, hoci si vyslúžim niekedy aj nepekné slová na moju adresu. To znamená, keď niekto chce objektívne posúdiť chyby Európskej únie a jej zlé smerovanie, ktoré môže dôjsť k likvidácii (EÚ), to neznamená, že je proti Európskej únii. Ale naopak, som európsky, ja som za to, aby Európa bola celá európska. Ja si pamätám obdobie rokov 2000, keď Gorbačov a Regan sa dohodli na tom, že tu bude celá Európa, od Urálu po Lisabon, a od tu po Stredozemné more…. mierová bez vojenských blokov, pod jednou strechou…, vtedy sa hovorilo o tom. Ja chápem, že tá mladá generácia vtedy nežila. To bol krásny projekt. Ale udialo sa čosi, čo sa teda nemalo udiať a niekto sa tu začal nejakým spôsobom rozširovať,…strašiť…. tu je výsledok. EÚ sa neuberá zlým smerom, zatiaľ to ešte poniektoré štáty ako Maďarsko a aj Slovensko držíme v takejto polohe. Dokedy to vydrží, neviem, ale pokiaľ bude strana Slovenský patriot a jej kandidáti v EP, tak urobíme všetko pre to, aby sme boli hrdým národným štátom v Európskej únii, aby Slovensko neutekalo z Európskej únii, my musíme naučiť Európsku úniu nás rešpektovať, my nie sme národ zbabelcov. Slováci nikdy neboli národ zbabelcov. Keď počúvam niektoré výroky o okamžitom odchode z Európskej únie, o odchode z NATO… Kde nás naučili utekať z našej Európy? Veď toto je naša Európa. A pokiaľ sa týka NATO, ja nie som proti NATO. Ja som proti tomu, aby v tom NATO pôsobili Spojené štáty americké. Veď je 31 ďalších členských štátov NATO. Máme tam nejaké kolektívne rozhodovanie. Môj názor je, a opakujem ho, nemám krvavé oči voči Spojeným štátom, alebo k ľuďom. Ale tieto Spojené štáty americké v tom našom vojenskom obrannom spoločenstve nerobia dobrú politiku. Teda my áno, nech sa to volá Európske obranné spoločenstvo, ale bez Spojených štátov amerických. Nie byť nepriateľom Spojených štátov amerických, byť ich partnerom, ale nie vojenským spojencom. Nie sú dobré vojenské spojenectvá, ani s Ruskom ani so Spojenými štátmi americkými. Treba partnerské vzťahy. A to je môj názor.
Pomôže viac konzervatívnych politikov, aby sa zachovala tá hospodárska politika EÚ a nie tá vojenská, ku ktorej sa tá EÚ čoraz viac uchyľuje a približuje?
Miroslav Radačovský: Veď ja som spomenul, že práca vo výbore pre vnútorný trh, alebo pre digitalizáciu a umelú inteligenciu…. To je typický príklad toho, čo ste aj vy teraz povedala, že v akých oblastiach je potrebné spolupracovať. Spotrebiteľom je každý. Všetci sme spotrebitelia, a pokiaľ chránite práva spotrebiteľov, tak zistíte, že vás absolútne nezaujíma, či ten spotrebiteľ je konzervatívec, ľavičiar, pravičiar. On potrebuje svoju ochranu ako človek. To isté digitalizácia, umelá inteligencia, digitalizácia je potrebná pre život, pretože bez toho sa asi nedá do budúcnosti. Samozrejme musíme sa trošku chrániť, a byť navrch tej umelej inteligencie, aby nebola múdrejšia ako my, čo by bolo teda nešťastie. Pýtam sa, ktorá oblasť EÚ potrebuje to, aby sa ľudia delili na konzervatívcov, progresívcov, ľavičiarov, pravičiarov. Zoberte si 27 výborov EÚ. Každý jeden výbor, môžete si o tom prečítať,… ktorý z týchto výborov potrebuje, aby tam boli ľudia podľa politickej príslušnosti? Žiaden. Na čo potom potrebujeme deliť Európu na konzervatívcov a liberálov? Práve kvôli tomu, čo nepatrí do tej Európskej únie. Pretože keď chcete ísť do Európskej únie, do Európskeho Parlamentu presadzovať svoje politické záujmy, tak to patrí na domácu politickú scénu. Tam sa hádajte, ty si liberál, ty si kresťanský, ….ale tu je potrebné veci odborne riešiť. Čiže… na Vašu otázku som neodpovedal, ale môžem odpovedať. Ťažko povedať, konzervatívna… liberálna. Pokiaľ vysunieme z tej Európy všetkých tých, čo rozmýšľali politicky, nehospodársky, ekonomicky, tak je jedno, či tam budú konzervatívci ale liberáli. Ale žiaľ v tomto je situácia takáto…. máte pravdu. Niekto si poplietol Európsku úniu s bojom liberalizmu proti konzervativizmu. A na základe toho si stavajú teda politiky. Ja teraz počúvam rôzne politické názory alebo plány k vstupu do EP rôznych politických subjektov. Oni tam idú bojovať. Si predstavte ten nezmysel. Zo Slovenska odchádzajú politické subjekty, ktoré nemajú okrem nás asi žiadny poriadny program, a oni tam idú bojovať medzi sebou. Slováci odchádzajú do Európskej únie, kresťanský demokrat, liberál, konzervatívec, národovec, oni idú bojovať medzi sebou. Bojujme medzi sebou, politicky bojujme doma, je to jasné, na svojom území a neprenášajme to do zahraničia, ale tu diskutujme, bavme sa, rozprávajme sa o svojich názoroch, o svojom videní sveta, o ekonomickej podstate a o nájdení konsenzu. Čiže z toho som bol strašne rozčarovaný, už keď som vstúpil do EP. Ja som bol šokovaný z toho, že to prvé, čo ma napadla slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Dneska som s ňou už priateľ a keď som bol vo výbore pre sociálne veci, ona na mňa útočila. Rozmýšľal som, prečo? No, lebo ona bola toho názoru, že ja som z iného politického spektra, ale čo má spoločné práca, sociálne veci, dôchodky… To isté sa mi stalo, keď som chcel vstúpiť do frakcií Európskych konzervatívcov a reformistov. Ja som v šoku, že čo slovenský europoslanec Eugen Jurzyca povedal, že „nie“. Viete, ja keď si robím obkladačky doma, alebo kachličky, tak si zavolám tam odborníka. A pokiaľ mi ten obklad neurobí dobre, tak mu nezaplatím. A pokiaľ bude robiť dobre, no tak ho zaplatím. Mňa nezaujíma jeho politické razenie. A to je tá chýba tej Európskej únie, že sa zase prepracovala na ideologickú … Ale ja chápem, že… s tým sa nestotožňujem, že… idem na kandidátke silnej politickej strany. A čo to znamená? Čo tým chcem povedať? Že je hlúpy volebný systém? Že v celej Európe také niečo neexistuje? No neexistuje v celej Európe takéto niečo, aby sa do Európskeho parlamentu pokiaľ chce dostať odborník a má vzdelanie… aby musel poprosiť nejakého lídra v politickej strane „ prosím Ťa, nedáš ma na kandidátku?…., to kde sme? A ten líder politickej strany možno, že je horší ako on.
Prečo je tu v EP môj priateľ z Holandska, vodič kamióna…ako sa tu dostal vodič kamióna? Mick Wallace, murár…on sa dostal do EP. Moja kolegyňa z Talianska, zo Sicílie, jednoduchá žena zo Sicílie. Pozor, oni všetci sú veľmi múdri a šikovní ľudia a vedia čo je život. No jednoducho, pretože tam sa vytvoria kandidátky s počtom poslancov v regiónoch, a kto je v regióne dobrý a známy a tam pôsobí, tak ako Mick Wallace, je známy ako murár, ako odborár, ako pracovník, no tak si ho tam ľudia zvolili. Lebo u nás ktosi vymyslel, že máme (kandidovať) cez politické strany, potom sa politikárči. Chodí sa prosiť. Niektorí povedia, choď si tam oddýchnuť, že si sa dosť narobil, to je najväčšie svinstvo. Druhý povie, čo zato, že tam chceš ísť. Tretí povie, že to je môj známy. Takto sa robí politika? Ale ja som si ten zákon nevymyslel, ten Zákon o voľbách do Európskeho parlamentu. Aký je problém rozdeliť Slovensko na 15 častí? A v každom regióne, nech sa prihlási, kto chce. No, neprihlási sa, kto chce lebo musia byť splnené aj nejaké podmienky. A prečo by chlapci z Oravy, zo Spiša, čo tam nemáme šikovných ľudí? Všetci sú len z Bratislavy. Ja som jediný z východného Slovenska. Ja ani neviem, ako som sa tam dostal.
Možno aj tá informovanosť verejnosti chýba, ako hovoríte. Nielen o dianí v EP, ale aj o samotných voľbách, o tom chápaní. Spomenuli ste niektoré krajiny, kde sa to inakšie chápe. Už keď sme pri tých vzťahoch medzi europoslancami, ako vy to hodnotíte, respektíve s akými europoslancami máte dobrý vzťah, s ktorými spolupracujete, či už na nejakých spoločných návrhoch, uzneseniach?
Miroslav Radačovský: Dobrý vzťah mám so slovenskými europoslankyňami Monikou Beňovou, a pani Katarínou Roth Neveďelovou, so slovenským europoslancom Robertom Hajšelom… No tak mám aj poďakovanie od pána Orbana, zato, že robím teda dobrú politiku, takže samozrejme, že s maďarskými europoslancami mám dobrý vzťah. Viete im sa trošku ublížilo, tomu Maďarsku. Vtedy oni si zvolili svoju vládu ako mali, akú teda chceli, a EÚ je s tým nespokojná. Tak niekoľkokrát som sa ich zastával, som argumentoval, že takto sa to nerobí. Tak si ma obľúbila aj strana FIDESZ. Taký krásny list som dostal, že ďakujú za moju prácu, lebo som v EP priamo spomínal pána Orbana. Takže s nimi teda dobre vychádzam, potom dobre vychádzam s pánom Carlesom Puidgemontom. Pán Puidgemont je hrdina katalonského národa odsúdený na 15 rokov,… ale teraz to má nejako pozastavené. Pretože zorganizoval referendum o nezávislosti Katalánska, je to veľmi šikovný, múdry chlap. S ním sa priatelím, máme rovnaký názor na princíp národnosti. Je to hrdý národovec, katalánec.
Začali ste s tými slovenskými, to ma tiež zaujalo, spomenuli ste europoslankyňu Moniku Beňovú, Katarínu Roth Neveďalovú. Aj s inými spolupracujete? Nemyslím Vaše osobné vzťahy, ale profesionálne v Európskom parlamente či nejako kooperujete pri nejakých rozhodnutiach?
Miroslav Radačovský: Áno, samozrejme, že sa snažím, nie vždy teda rovnako, ale pri práci vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov, som s pánom Ivanom Štefancom a tiež s pánom Eugenom Jurzycom, a tam veľmi veľa nájdeme zhôd, pokiaľ sa týka spotrebiteľov. Bohužiaľ, nenájdeme zhodu v politických otázkach, čiže aj v tomto smere pred chvíľou čo som povedal, že pán Jurzyca, to je iná politická frakcia, ale pokiaľ sa týka spotrebiteľov, sa zhodneme vo veľa názoroch aj s pánom Štefancom. A tam je zase ten príklad, že pokiaľ sa robí na odborných veciach, tá spolupráca funguje. No aj s pani Neveďalovou, aj s pani Beňovou aj s pánom Hajšelom skutočne na niektorých záležitostiach, týkajúcich sa zahraničnej politiky sa zhodneme. Nie na všetkých, ale na niektorých sa zhodneme, ale nenadávame si a neútočíme. Ale pokiaľ sa týka progresívcov, tí sú zvláštni teda ľudia. Napríklad si zoberte, toho chlapca Michala Šimečku , ten jednoducho mi ani nepozdraví. Si predstavte. Ja som raz vystúpil v EP, tak ma to teda naštvalo, kedy som povedal, že keby sa môj syn nepozdravil jeho ocovi, tak mu tak vypálim, že bude tri dni nad Štrasburgom lietať. No toto roztrhlo sociálne siete a to bolo také emotívne vyhlásenie. A to je ten istý ročník ako môj syn. Oni sú (Progresívne Slovensko)… s tými chlapcami z toho Progresívneho Slovenska …ja neviem, ja im prajem všetko najlepšie. Ale to by bolo nešťastie, keby tí ľudia sa opätovne dostali do Európskeho parlamentu. Oni z princípu sa nebudú s Vami rozprávať, pretože máte iný názor.
Ako hovoríte, tá kultúra v politike sa úplne vytratila. Pred chvíľou ste spomenuli, že nevnímate, alebo nemali by sa vnímať tie politické strany, za ktorú tí kandidáti kandidujú. A v postate ste to aj potvrdili, tou odpoveďou, keď ste povedali, že máte dobré vzťahy v rôznych politických stranách. V podstate ste menovali viacero strán. Moja ďalšia otázka je, ako hodnotíte… prácu delegácií s krajinami mimo EÚ, napríklad Azerbajdžan, Arménsko, Moldavsko, Gruzínsko?
Miroslav Radačovský: Takto, je teraz snaha, aby sa s týmito krajinami začali prístupové rokovania o vstupe do EÚ. Niekedy to prístupové rokovanie je.. nechcem použiť pejoratívny vyraz, ale je to ďalšia kolonizácia. Ale nehovorím, že tomu je tak. Ja som v princípe za to, aby všetky európske štáty boli členmi Európskej únie. Ale nie za podmienok, aké im niekto kladie, nie za podmienok straty vlastnej identity, nie za podmienok straty vlastnej zemi. A tá najhnusnejšia podmienka, o ktorú to dnes ide, a ja to nedokážem pochopiť…všetci musíte byť členmi NATO. Ale predsa NATO sú Spojené štáty americké. Prečo musia byť všetci NATO? To znamená postaviť vojenské základne, to znamená namieriť ich proti niekomu. A proti komu? Veď ja som zato aby v EÚ boli všetci. Rusko, Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko, Macedónsko a všetci. Pokiaľ sa týka Kosova, trošku mám problém s tým. Ale dobre…. Aby boli všetci. Veď si predstavte, ak by bolo spoločenstvo všetkých týchto štátov v Európskej únii, nebol by problém. Nebol by problém na Ukrajine, ….ale sa pýtam, čo by na to USA? Tie by išli bojovať. Od druhej svetovej vojny bojovali všade, teda po celom svete. A teraz bojujú na Ukrajine. Pre nich je asi neprijateľné, aby nebolo nepriateľov. A pritom americký ľud je priateľský. Národ ako taký. Takže… Ja som za vstup všetkých, ktorí spĺňajú podmienky. A nie im klásť podmienky, ktoré ohrozujú ich národnú suverenitu, ktoré ohrozujú ich myslenie. Spomenuli sme Macedónsko, ktorému ohrozujú ich tradície, históriu. Mňa to hnevá… to je nepochopiteľné. Mám asi takýto názor, ale teraz v súčasnosti to pridružovanie Azerbejďžanu, Arménska a Gruzínska, to je účelové konanie o možnosti umiestniť tam vojenské základne Spojených štátov amerických.
Už keď sme pri tých krajinách, ktoré chcú vstúpiť do Európskej únie, čo taká Ukrajina? Je podľa Vás schopná byť členom, plnohodnotným členom Európskej únie? Spĺňa podmienky?
Miroslav Radačovský: Samozrejmé, že vieme že nespĺňa, buďme objektívni … to nie je útok proti Ukrajine, lebo Ukrajincov mám rád, sú to Slovania. Mám tam aj príbuzných, ktorí tam žijú. Myslím si, že netreba si zakrývať oči, ale všetci vieme, že je to kvôli tomu, že vstupom do EÚ by bolo tam možné umiestniť vojská USA. A v tejto súvislosti ako sudca by som chcel takú rečnícku otázku položiť. Predstavte si, že máte suseda 500 rokov a tomu susedovi, keďže je to taký dobrý sused, najprv darujete Zakarpatskú Ukrajinu, potom im darujete Ľvov, potom im darujete Krym, potom im darujete čokoľvek ešte možné a po rokoch tento obdarovaný sused sa voči darcovi zachová tak, že Váš sused si postaví alebo chce postaviť na darovaných územiach zbrane namierené proti vám. No tak, by ste odstúpil od nájmu, to by urobil každý. Vy by ste nedarovali Krym kvôli tomu, aby si tam postavili americké základne. To je tak ťažko pochopiteľné? Preto stále hovorím, tie USA … je to nešťastie. A tá vojna na Ukrajine … nesmieme si klamať, všetci vieme, že skončí takým spôsobom, že sa dohodne Amerika a Rusko. Oni sa dohodnú na podmienkach mieru. Teraz robia svaly, kto bude mať lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Ale nikdy táto vojna neskončí a dohoda medzi USA a Ruskom tak, že Rusi opustia územie Ukrajiny a tam pôjdu vojská NATO. Na to zabudnime, by sme si klamali, to je nemožné, to je fikcia. Oni skončia za určitých podmienok ale skončia ju Američania a Rusi, žiadni Ukrajinci. Ani žiadne Slovensko, ani žiadna EÚ. Ale dovtedy sa zabije množstvo a množstvo ľudí.
Vy ste členom delegácie Európska únia a Rusko, má v súčasnej dobe ešte svoj zmysel a opodstatnenie? O akej spolupráci vravíme v rámci Európskej únie a Ruska, vzhľadom na neustále sankcie voči Rusku zo strany EÚ?
Miroslav Radačovský: Má zmysel, každá delegácia pre spoluprácu Európskeho parlamentu s parlamentmi iných štátov. V otázke, či má zmysel súčasná práca…. To je samozrejmé, že terajšia práca zmysel nemá. To z jednoduchého dôvodu, že… výlučne kopíruje smernice a nariadenia EP, zase EP kopíruje názor USA, sankcie, bojovať, zabíjať. Je to taký jednostranný výbor, na ktorý sa pozývajú bývalí ruskí politici, ktorí bývajú v EÚ, ktorí emigrovali, ktorí sú inak naladení, ako je naladené Rusko, je to také jednostranné jednanie a stále o tom, že čo to vlastne so silným Ruskom urobí. Výbor pre spoluprácu Európskej únie s Ruskom nemal byť založený na tom, ako zničiť to Rusko. Chýba objektívne rokovanie. No, to máte ako s voľbami v Rusku. Do volieb do Ruska nechcú ísť (pozorovať), pretože oni už dopredu vedia, čo bude.
Vy ste…ak sa nemýlim, jediný eurokandidát, ktorý je na čiernej listine (blacklist). Môžete nám o tom niečo povedať?
Miroslav Radačovský: Ja si z toho ťažkú hlavu nerobím, aspoň mám pamiatku, že v dejinách som asi prvý Slovák, ktorý je na blackliste EP, to je rezolúcia EP, kde som označený za nebezpečenstvo pre Európu …. ale skutočne ja neviem, prečo. Voči tomu sa nedá odvolať, nemá to nejaký dopad na mňa. Jednoducho ste na čiernej listine, to nie je nejaké opatrenie, kde by ma v niečom teda obmedzovalo, alebo neobmedzovalo. Ale tá prvá čierna lista sa dostala takým spôsobom, že bol som ako pozorovateľ vo voľbách, ktoré boli v Rusku. Keď som sa vrátil, napísal som správu, report, čo bolo, čo nebolo. Som nehodnotil nijako špeciálne. To bolo v septembri 2021, a vo februári 2022 bola invázia na Ukrajinu, a v marci v Európskom parlamente, pretože som bol v Rusku, tak som videl, že som na čiernej listine. A potom, ja som taká legenda, legendárnych výrokov, ktoré si nepripravujem dopredu, a vyjdú zo mňa tak impulzívne a spontánne a to trošku našich západoeurópskych priateľov hnevá. Ale ja mám v sebe tu slovanskú krv, to sa nezaprie, mám rad svoju zem, svoju vlasť, odkiaľ pochádzam. Ale to neznamená, že nenávidím ostatných, a niekedy sa tak rozruším, že nepripravene poviem a čudujem sa, že odkiaľ sa mi tieto výroky vynárajú, niečo teda poviem, a následne je na nohách celá Európa. Celá Európa na mňa pozerá, ale zase na druhej strane keď sa prejdem po chodbe v EP, alebo s europoslancami tak počúvam, „Slovák, gratulujem.“
Ja som sa práve na tie Vaše výroky chcela opýtať…
Miroslav Radačovský: No ja som legenda legendárnych výrokov. To už začalo, keď som rozhodoval ako sudca o slovenskom prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Tiež absolútne nepripravený, po pojednávaní trošku ma naštval pán prezident, že je taký neľudský, že takto sa chcel obohatiť na úkor jednoduchých občanov, tak ja som zahlásil, že ja by som (ak by som bol prezident Kiska), aspoň na 5 rokov odišiel zo Slovenska, najlepšie do USA, alebo do Izraela, kde sa teda dobre cítim. A ja som nepredpokladal, že tento výrok zaznie cez pol Slovenska. A potom som mal ďalšie výroky, ktoré boli tak podľa situácie.
A o tom ihrisku tiež to vyvolalo reakcie?
Miroslav Radačovský: No tak o ihrisku tiež, no ale to tak gradovalo. Ja som rozprával niečo o vážnych veciach, a tam začala byť tá predsedajúca, alebo predsedajúci neviem, koho to naštvalo, to mi ešte trvalo 15 sekúnd, tak som sa otočil a povedal, že „don’t bang with the hammer when slovak speaks“ (Nebúchaj kladivom, keď hovorí Slovák). Ľudia si to preložili, ja sa som to povedal po anglicky, a myslel som si, že bude málo ľudí rozumieť ale oni si to preložili.
A keď som videl, ako sa zabíjajú tí ľudia, ako sa zbrojí,… A to ma momentálne napadlo. Tak som im povedal, že raz sa s tou slovanskou krvou udusíte. A bol to šok. Nepripravoval som si to, vyšlo to zo mňa.
A pokiaľ sa týka toho trávnika, no to je teda to isté. No jednoducho mám strach, aby nevznikla 3. svetová vojna, aby sa tu nebojovalo, aby sa tu nebláznilo, lebo fakt môže sa stať, že tých Slovanov raz naštvú a urobia z tej západnej Európy trávnik, ale to nikto z nás nechce. Čiže tento môj výrok bol interpretovaný tak, že ja chcem, aby sa urobil trávnik. Ale tam boli slová „a to nikto z nás nechce“. Posledne, keď som komentoval výrok Pápeža Františka, ktorý… nehovorím, že si to zobral odo mňa, ale zopakoval teda moje slová asi pred niekoľkými týždňami keď povedal, že jedna časť chce vyvesiť biele vlajky, jedna časť chce rokovať, jedna časť chce rokovať o mieri a o mieri rozhodnú mocnosti. No tak som sa s tým pochválil… lebo podľa mňa tak fakt sa môže stať, že z tej Európy ostane trávnik. Čiže ja sa za ten výrok nechcem ospravedlňovať, ani sa za neho nehanbím, lebo to bolo úprimne. Ja si myslím, že keby ten výrok si zobrali všetci do hlavy, tak by neútočili na mňa za tento výrok, ale by povedali … to sa môže stať. Čiže tie moje legendárne výroky sú výroky, ktoré si nepripravujem, ktoré má momentálne napadnú. Nechcem sa za nich ospravedlňovať. A to, že sa takto rozšírili po celej Európe je možno dobré.