Eurobarometer: Občania od EÚ žiadajú ochranu a jednotu

Zimný prieskum verejnej mienky Eurobarometer bol pre Európsky parlament realizovaný v dňoch 9. januára až 4. februára 2025 vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Prieskum prebiehal formou osobných rozhovorov, avšak v Česku, Dánsku, vo Fínsku, v Holandsku, na Malte a v Švédsku bol doplnený o video rozhovory (CAVI).

Celkovo bolo uskutočnených 26 354 rozhovorov. Výsledky na úrovni EÚ boli vážené podľa počtu obyvateľov jednotlivých členských štátov Únie.

  • podľa 74% obyvateľov celej EÚ a 80% občanov SR má ich krajina z členstva v EÚ prospech;
  • 62% respondentov z celej EÚ a 46% zo Slovenska by chcelo pre Parlament dôležitejšiu úlohu
  • EÚ má hrať významnejšiu úlohu pri ochrane občanov pred globálnymi krízami a bezpečnostnými rizikami podľa 66% opýtaných z EÚ a 63% zo Slovenska
  • obrana (36%) a konkurencieschopnosť (32%) sú prioritami občanov v EÚ, v SR je to potravinová bezpečnosť (42%), obrana (32%) a konkurencieschopnosť (32%)
  • 9 z 10 opýtaných v EÚ i v SR si myslí, že členské štáty majú byť jednotnejšie pri riešení globálnych výziev

Historicky vysoká podpora členstva v EÚ a obrana a bezpečnosť medzi hlavnými prioritami občanov. Európsky parlament v utorok zverejnil zimný prieskum verejnej mienky Eurobarometer.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola v reakcii na výsledky prieskumu Eurobarometer uviedla: „Dve tretiny Európanov chcú, aby Európska únia zohrávala významnejšiu úlohu pri ich ochrane. To je jasná výzva, na ktorú odpovieme. Európa potrebuje byť silnejšia, aby sa naši občania cítili bezpečnejšie. Európsky parlament zabezpečí, že každý predložený návrh bude dostatočne odvážny a ambiciózny vzhľadom na závažnosť hrozby, ktorej Európa čelí. Dnes musí Európa zintenzívniť svoje úsilie, inak riskuje, že ju zajtra prevalcujú.”

Podľa 66% obyvateľov z celej EÚ a 63% občanov Slovenska by Európska únia mala v budúcnosti zohrávať dôležitejšiu úlohu v oblasti ochrany občanov pred globálnymi krízami a bezpečnostnými rizikami. Toto presvedčenie je v EÚ ako celku aj na Slovensku najintenzívnejšie medzi mladšími respondentmi prieskumu. Na úrovni členských štátov sa za posilnenie úlohy EÚ v tejto oblasti zasadzuje najvyššie percento opýtaných vo Švédsku (87%) a najnižšie v Rumunsku (47%) a Poľsku (44%).

Takmer tri štvrtiny občanov EÚ (74%) a ôsmi z desiatich obyvateľov Slovenska (80%) sú presvedčení, že ich krajina má z členstva v Európskej únii prospech. Na úrovni celej EÚ ide o najvyššie percento kladných odpovedí, odkedy sa táto otázka po prvýkrát objavila v prieskumoch Eurobarometer v roku 1983.

Respondenti z celej EÚ považujú za najväčší benefit členstva ich krajiny v EÚ najmä príspevok Únie k ochrane mieru a posilňovaniu bezpečnosti (35%). Na Slovensku však rezonovali hlavne nové pracovné príležitosti, ktoré EÚ podľa respondentov prináša slovenským občanom (51%) – príspevok k mieru ochrane mieru a posilňovaniu bezpečnosti skončil spolu s príspevkom EÚ k hospodárskemu rastu na druhom mieste (oba benefity akcentovalo 32% opýtaných zo SR).

Členské štáty EÚ by mali byť podľa občanov Únie jednotnejšie, aby mohli čeliť súčasným globálnym výzvam. Zhodlo sa na tom 89% opýtaných z celej EÚ a 88% zo Slovenska. Európska únia zároveň podľa 76% občanov z celej EÚ a 63% zo Slovenska potrebuje viac prostriedkov, aby mohla čeliť súčasným globálnym výzvam.

Občania chcú posilniť obranu, bezpečnosť a konkurencieschopnosť, ale aj poľnohospodárstvo

V snahe posilniť svoje postavenie vo svete v súčasnom rýchlo sa meniacom geopolitickom prostredí by sa Európska únia mala prioritne zamerať na obranu a bezpečnosť (36% opýtaných z celej EÚ dnes, 37% vo februári/marci 2024) a na konkurencieschopnosť, hospodárstvo a priemysel (32% opýtaných z celej EÚ dnes, 27% vo februári/marci 2024).

Priority respondentov zo Slovenska sú podobné, avšak pred obranou a bezpečnosťou (32% občanov SR dnes, 31% vo februári/marci 2024) a konkurencieschopnosťou, hospodárstvom a priemyslom (32% občanov SR dnes, 30% vo februári/marci 2024) sa opäť umiestnila potravinová bezpečnosť a poľnohospodárstvo (42% občanov SR dnes, 41% vo februári/marci 2024).

Témy obrany, bezpečnosti a konkurencieschopnosti dominovali aj minulotýždňovému samitu hláv štátov a vlád EÚ. Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola v tejto súvislosti vyzvala na rýchlejšie činy a odvážnejšie ambície.

Medzi ďalšie priority zaradili občania z celej EÚ energetickú nezávislosť (27% respondentov z EÚ, 31% zo Slovenska), potravinovú bezpečnosť a poľnohospodárstvo (25% respondentov z EÚ, 42% zo Slovenska) a vzdelávanie a výskum (23% respondentov z EÚ, 21% zo Slovenska).

Priority EP podľa občanov: inflácia, obrana a bezpečnosť, boj proti chudobe

Hospodárske a bezpečnostné otázky dominovali aj témam, ktorými by sa podľa občanov mal prednostne venovať Európsky parlament. Štyria z desiatich občanov EÚ (43%) a viac ako polovica občanov SR (56%) uviedla na prvom mieste infláciu, rastúce ceny a životné náklady.

Na druhom mieste skončila téma obrany a bezpečnosti EÚ (31% respondentov z celej EÚ, 37% zo Slovenska). Z pohľadu všetkých občanov EÚ nasledovali boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (31% respondentov z celej EÚ, 28% zo Slovenska) a podpora hospodárstva a vytváranie nových pracovných miest (29% respondentov z celej EÚ, 34% zo Slovenska). Na Slovensku však na treťom mieste skončila téma poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti (36% respondentov v SR, 19% v celej EÚ).

Inflácia, rastúce ceny a životné náklady boli podľa najnovšieho prieskumu okrem Slovenska top témami aj pre občanov Portugalska (57%), Francúzska (56%), Chorvátska (54%) a Estónska (54%). Výrazný vplyv tejto témy aj na minuloročné európske voľby ukázal už výskum Eurobarometer z prelomu júna a júla 2024.

Ekonomická situácia zostáva naďalej zdrojom obáv obyvateľov EÚ. Tretina občanov z celej Únie (33%) aj zo Slovenska (32%) očakáva, že sa ich životná úroveň v nasledujúcich piatich rokoch zhorší. V porovnaní s povolebným prieskumom z júna a júla 2024 ide o nárast o sedem percentuálnych bodov na úrovni EÚ (z 26% na 33%) a o 13 percentuálnych bodov na Slovensku (z 19% na 32%). Najväčší nárast obáv v tejto oblasti zaznamenali obyvatelia Nemecka – o 15 percentuálnych bodov (z 32% na 47%).

Základné hodnoty EÚ: mier a demokracia

V oblasti hodnôt by mal Európsky parlament podľa občanov prioritne chrániť mier (45% respondentov z celej EÚ, 54% na Slovensku), demokraciu (32% respondentov z celej EÚ, 16% na Slovensku) a ľudské práva v EÚ aj vo svete (22% respondentov z celej EÚ, 28% na Slovensku). Na úrovni EÚ sú výsledky odpovedí na dané otázky relatívne stabilné a poukazujú na pretrvávajúcu podporu hodnotám a zásadám, na ktorých bola Európska únia založená.

Posilnenie úlohy EP: rozdielny pohľad občanov v rámci EÚ a na Slovensku

Ako ukazujú historické trendy, v krízových momentoch občania hľadajú rozhodné kroky a riešenia na úrovni EÚ. Keď je EÚ vnímaná tak, že sa snaží spájať a prinášať výsledky, ukazovatele podpory sú vysoké – čo je aj súčasný prípad. Európsku úniu vníma v súčasnosti pozitívne 50% obyvateľov z celej EÚ a 41% občanov Slovenska. Na úrovni celej EÚ bolo pozitívne vnímanie Únie za ostatných desať rokov vyššie iba na jar 2022 po začiatku celoplošnej ruskej invázie na Ukrajinu, a to na úrovni 52% občanov celej EÚ.

Situácia na Slovensku je mierne odlišná: na jar 2024 vnímalo Úniu pozitívne 48% opýtaných zo Slovenska (47% z celej EÚ) – teda o sedem percentuálnych bodov viac ako dnes. Na jar 2023 malo pozitívny dojem z EÚ 31% obyvateľov SR (45% občanov z celej EÚ) a na jar 2022 to bolo 33% respondentov zo Slovenska (52% opýtaných z celej EÚ).

Pozitívne vnímalo Európsky parlament 41% respondentov v celej EÚ a 37% opýtaných na Slovensku. Niekoľko mesiacov po začiatku funkčného obdobia zákonodarného zboru EÚ by si šesť z desiatich občanov EÚ (62%) prialo, aby Európsky parlament zohrával dôležitejšiu úlohu. S týmto názorom sa na Slovensku stotožnilo iba 46% opýtaných.

V porovnaní s prieskumom z februára a marca 2024 však ide o nárast podpory pre významnejšiu úlohu Európskeho parlamentu medzi všetkými občanmi EÚ aj medzi občanmi SR – v EÚ je to nárast o šesť percentuálnych bodov (z 56% na dnešných 62%) a na Slovensku o dva percentuálne body (zo 44% na dnešných 46%).

Kompletný prehľad výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometer je k dispozícii tu.

Možno Vás bude zaujímať