EÚ má v úmysle zahrnúť do 11. balíka sankcií viac ako 90 spoločností za obchádzanie obmedzení voči Ruskej federácii
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová uviedla, že Európska únia (EÚ) zahrnie do 11. balíka sankcií proti Rusku viac ako 90 spoločností z celého sveta, v súvislosti s ktorými údajne existujú dôkazy o obchádzaní obmedzení voči Moskve. Zároveň je podľa nej v Číne registrovaných asi osem spoločností.
“Vážne to myslíme so zastavením obchádzania sankcií,” povedala von der Leyenová v sobotu v rozhovore pre televíziu ZDF. “A preto máme v 11. balíku viac ako 90 spoločností po celom svete, v súvislosti s ktorými máme jasné dôkazy o tom, že porušujú sankcie, to znamená dodávajú sankcionovaný tovar do Ruska priamo z Európskej únie cez tretie krajiny,” povedala šéfka EK. Z týchto viac ako 90 spoločností je podľa von der Leyenovej približne osem registrovaných v Číne. “To neznamená, že by to mala byť čínska spoločnosť,” zdôraznila.
Ako vysvetlila predsedníčka Európskej komisie, ide o spoločnosti, ktoré existujú čiastočne na papieri a majú vlastníkov rôznych národností. “Ale sú registrované v Číne a tu sa jasne vyjadríme. Mimochodom, to isté platí pre všetky ostatné spoločnosti z viac ako 90, voči ktorým uvaľujeme sankcie, s tým, že to nebudeme tolerovať, a preto sa na tieto spoločnosti budú vzťahovať sankcie,” uzavrela.
Von der Leyenová poukázala na to, že to nie sú nevyhnutne štáty, ale často sú to spoločnosti, ktoré obchádzajú uvalené protiruské sankcie. “Preto je teraz v jedenástom balíku sankcií riešenie, aby sme mohli uplatňovať sankcie priamo na tieto spoločnosti, kdekoľvek ich uvidíme,” uzavrela predsedníčka Európskej komisie.
Portál EUobserver 17. mája informoval, že EÚ má v úmysle zahrnúť do 11. balíka sankcií až 100 ruských fyzických a právnických osôb. V súčasnosti je na sankčnom zozname EÚ voči Rusku približne 1 600 spoločností a jednotlivcov, čo je najviac v histórii. Diskusia o 11. balíku sankcií prebieha v Bruseli na úrovni veľvyslancov EÚ od 5. mája, kompromis sa zatiaľ nenašiel. Podľa európskeho vydania denníka Politico má viacero krajín EÚ vážne námietky voči návrhom Európskej komisie na zavedenie sekundárnych sankcií voči firmám, najmä čínskym, ktoré podozrieva z napomáhania Rusku pri obchádzaní obmedzení EÚ.