Deutsche Welle píše: “Slovensko na ceste do proruského tábora. Takmer neobmedzená solidarita Slovenska s Ukrajinou by sa mohla čoskoro skončiť.”
Takmer neobmedzená solidarita Slovenska s Ukrajinou by sa mohla čoskoro skončiť. V predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v septembri, je favoritom SMER-SD (Sociálnodemokratická strana) na čele s bývalým premiérom Robertom Ficom.
Slovensko spolu s Poľskom, Českou republikou a pobaltskými štátmi patrí medzi tých, ktorí najviac podporujú Ukrajinu v boji proti Rusku, píše portál Deutsche Welle s tým, že “päťmiliónový štát poskytol Ukrajine takmer všetko, čo mohla malá a nie veľmi dobre vybavená slovenská armáda poskytnúť Kyjevu”.
Na začiatku konfliktu Slovensko prijalo státisíce ukrajinských utečencov, hoci mnohí z nich neskôr odišli do Českej republiky, Nemecka či Rakúska.
Fico, ktorý vedie sociálnodemokratickú stranu SMER, je však podľa Deutsche Welle sociálnym demokratom len na papieri, hoci v skutočnosti je nacionalista.
“Často zastáva silne pravicový, konzervatívny postoj a v mnohom sa podobá maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Podobne ako Orbán, aj Fico je od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu otvorene protiukrajinský a proruský. Ak by voľby vyhral SMER-SD, Viktor Orbán by mal po prvýkrát spojenca v kruhu takzvaných vyšehradských štátov,” uvádza portál.
Medzi favoritmi je ďalšia sociálnodemokratická strana HLAS vedená bývalým premiérom Petrom Pelegrinim, ktorý bol kedysi členom Ficovej strany.
Proruské a protizápadné postoje
Slovensko doteraz patrilo medzi krajiny, ktoré obhajovali masovú podporu Ukrajiny v rámci EÚ. Slovensko bolo navyše jednou z prvých krajín NATO, ktorá vlani dodala Ukrajine sovietsky protilietadlový systém S-300, pripomína portál s tým, že Slovensko na jar odovzdalo Ukrajine celú flotilu stíhačiek, trinásť stíhačiek MiG-29.
Štát prenechal ochranu svojho vzdušného priestoru Českej republike a Poľsku, zatiaľ čo jedna jednotka NATO vyzbrojená systémom Patriot prevzala protiraketovú obranu.
Ale zatiaľ čo všetky štyri vlády, ktoré boli pri moci za posledného tri a pol roka, boli jednoznačne proukrajinské a prozápadné, nálada v slovenskej verejnej mienke sa za posledný rok výrazne zmenila v prospech Ruska.
Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil inštitút Globsec v ôsmich krajinách EÚ strednej a východnej Európy, Slováci vykazujú najviac proruských a protizápadných postojov v celom regióne.
Iba 40 percent Slovákov považuje Rusko za vinníka vojny proti Ukrajine a 34 percent tvrdí, že ruská Špeciálna vojenská operácia bola vyprovokovaná Západom. Okrem toho 76 percent Slovákov je zásadne proti sankciám voči Rusku a 69 percent odmieta vojenskú pomoc Ukrajine.
Krátko pred voľbami a pred možným volebným víťazstvom Ficovho SMER-u dokonca prezidentka SR Zuzana Čaputová dôrazne varovala pred zmenou orientácie Slovenska zo Západu na Moskvu.
“Slovenská pozícia by sa mohla čoskoro priblížiť zahraničnej politike Viktora Orbána,” povedala Čaputová v rozhovore pre Politico.