Čo bude znamenať Orbánova cesta do Ruska pre Európsku úniu
- PRVÁ REAKCIA RUSKA A ČÍNYNA POVOLENIE USA ÚTOČIŤ RAKETAMI DLHÉHO DOLETU NA RUSKÉ ÚZEMIA - 18 novembra, 2024 14:55
- Kim Čong-un : Rastie nestabilita, v ktorej môže vypuknúť tretia svetová vojna - 18 novembra, 2024 09:16
- Sled udalostí po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorým dal Ukrajine povolenie použiť americké taktické balistické rakety hlboko na ruské územie: - 17 novembra, 2024 21:49
Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil v piatok Moskvu, aby sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom , čo je udalosť, ktorá pravdepodobne vyvolá významnú reakciu v rámci Európskej únie, uviedol Guardian s odvolaním sa na zdroje z Budapešti.
Orbánova cesta do Ruska nasleduje po jeho nedávnej návšteve Ukrajiny, ktorá bola jeho prvou cestou do krajiny od začiatku konfliktu v roku 2022.
Rozhodnutie premiéra navštíviť Moskvu prichádza v čase, keď Maďarsko preberá rotujúce predsedníctvo v EÚ, čo je ďalší prvok zložitej geopolitickej situácie. Lídri Európskej únie už vyjadrili znepokojenie nad týmto vývojom a zdôraznili, že takéto stretnutia by nemali znamenať spoločnú politiku EÚ voči Rusku.
Zdroj z EÚ na vysokej úrovni pre Guardian uviedol, že vedel o plánovanej návšteve, ktorá pravdepodobne spôsobí napätie v rámci EÚ a ešte viac skomplikuje už aj tak napäté vzťahy s Moskvou.
Konflikty v rámci EÚ
Orbán, ktorého názory sú v porovnaní s väčšinou európskych lídrov vnímané ako priaznivé pre Rusko, sa snaží prezentovať ako sprostredkovateľ medzi Moskvou a Kyjevom. Napriek tomu nie je jasné, ako toto stretnutie ovplyvní dynamiku medzinárodných vzťahov a snahy o riešenie ukrajinskej krízy.
Predseda Európskej rady Charles Michel jednoznačne poukázal na to, že rotujúce predsedníctvo EÚ nemá právomoc viesť bilaterálne rokovania s Ruskom v mene celej únie. „Európska rada má jasno: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne rokovania o Ukrajine nemožno viesť bez aktívnej účasti Ukrajiny,“ zdôraznil Michel.
Maďarské sprostredkovanie
Maďarský premiér, ktorý sa nedávno zúčastnil na summite v Turecku, vyjadril ambíciu stať sa sprostredkovateľom pri riešení ukrajinského konfliktu. Jeho nedávna návšteva Kyjeva vyústila do rozhovorov o možnosti prímeria, no detaily tohto návrhu ukrajinský prezident Zelenskyj verejne nekomentoval.
Orbán, známy svojimi väzbami na pravicové politické skupiny v celej Európe, naposledy navštívil Rusko v septembri 2022, vtedy sa však s Putinom nestretol. Jediným ďalším lídrom EÚ, ktorý od začiatku ukrajinskej krízy navštívil Moskvu, bol rakúsky kancelár Karl Nehammer , ktorý tam odcestoval v apríli 2022.
Najbližsie obdobie ukáže, aký účel plnila Orbánova cesta do Moskvy, či ešte viac spolarizovala postoje v rámci Európskej únie a medzinárodného spoločenstva týkajúce sa prístupu k Rusku, alebo naopak prispela k riešeniu rusko-ukrajinského konfliktu, vzhľadom k tomu, že Maďarsko je podľa slov Orbána poslednou krajinou EÚ, ktorá komunikuje s obidvoma stranami, teda Ruskom aj Ukrajinou.