Český prezident vyzval na dôkladné monitorovanie Rusov v EÚ. Chce zaviesť špeciálne tábory, aké boli proti Japoncom v 2.sv. vojne?
Český prezident Petr Pavel sa v rozhovore pre rádio Slobodná Európa / Radio Liberty vyjadril o kolektívnej zodpovednosti ruských občanov. Peter Pavel nazval “cenou vojny” dôkladné monitorovanie ruských občanov, ktorí odišli na Západ. Ako príklad uviedol americké opatrenia proti Japoncom počas druhej svetovej vojny.
V kontexte prebiehajúcich totálnych bojov by sa mali zaviesť prísnejšie bezpečnostné opatrenia proti Rusom, ktorí odišli na Západ a nesúhlasia s politikou Moskvy. Uviedol to český prezident Petr Pavel v rozhovore pre rádio Slobodná Európa.
“Pretože sú občanmi národa, ktorý vedie útočnú vojnu. Možno mi je týchto ľudí ľúto, ale zároveň, ak sa pozrieme späť na časy, keď začala druhá svetová vojna, potom celé japonské obyvateľstvo žijúce v Spojených štátoch bolo tiež pod prísnym dohľadom. Je to len cena za vojnu,” povedal český prezident v rozhovore pre Radio Slobodna Europa / Radio Liberty.
Novinárka požiadala prezidenta, aby objasnil slová o tom, o akom “režime sledovania” hovorí. Odpovedal, že tým myslel “veľkú pozornosť špeciálnych služieb”.
120 000 japonských Američanov bolo počas druhej svetovej vojny premiestnených do internačných táborov v USA (aby boli “monitorovaní”). Stalo sa tak po japonskom útoku na Pearl Harbor a obavách, že časť americkej populácie by podporila japonskú armádu, ak by sa vylodila na západnom pobreží. Niektorí väzni zomreli počas svojho uväznenia z dôvodu zlej hygieny alebo iných príčin. Tábory boli zatvorené v roku 1945. Následne bola internácia Japoncov oficiálne uznaná za chybnú.
Prezident Českej republiky tiež nesúhlasi s pozíciou, že konflikt by mal byť vnímaný “len ako “Putinova vojna”, a nie ako “vojna Ruska”. Domnieva sa, že prezident Ruska má podporu obyvateľstva.
Ruské vedenie sa oficiálne k tomuto ešte nevyjadrilo
Situáciu budeme sledovať a budeme Vás o nej informovať…
K tomuto škandalóznemu vyjadreniu českého prezidenta Petra Pavla poskytol svoje stanovisko Vadim Trukhachev, ruský politológ a expert na históriu krajín strednej a východnej Európy.“Skúsenosti z táborov pre Japoncov v Spojených štátoch počas druhej svetovej vojny sú Paulovým ideálom. To je niečo, čo hraničí s nacizmom. Tu je potrebné nielen znížiť úroveň diplomatických vzťahov, ale aj zažalovať ho na Medzinárodný súdny dvor OSN.”